Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kołocz z duszą

23 lipca 2007
Śląski kołocz z makiem, serem i jabłkami ma szansę stać się pierwszym wyrobem z Opolszczyzny, który zarejestrowany zostanie w Unii Europejskiej jako produkt regionalny.

Kilkunastu cukierników z Opolszczyzny spotkało się w Urzędzie Marszałkowskim, by porozmawiać o tym, jakie trzeba spełnić wymogi formalne, by do rejestracji mogło dojść. Na razie Unia spośród polskich produktów zarejestrowała tylko bryndzę podhalańską. W kolejce czekają 32 dalsze produkty. Wśród tych z branży cukierniczo-piekarniczej: rogal świętomarciński, andruty kaliskie, pierekaczewnik oraz obwarzanek krakowski.

Proces rejestracji trwa około dwóch lat. Podstawą do jej przeprowadzenia jest ustalenie nazwy produktu i jego charakterystyki, podanie metody produkcji, a także związku produktu z regionem. Producent kołocza musi w każdej chwili poddać się kontroli, która sprawdzi, czy jego wypiek został wykonany ściśle z podaną recepturą.

Marek Gąsiorowski z „Agrosmaku” uważa, że warto podjąć takie działania, bo produkty zaopatrzone w znaki unijne świetnie się sprzedają. – Ludzie kupując je lubią mieć gwarancję, że jakość wyrobu została zachowana, że produkt który kupili ma duszę, bo kryje się w nim całe dziedzictwo kulturowe – mówi.

Klaudia Klucznik, ze Związku Śląskich Rolników, przewiduje, że w przypadku kołocza najtrudniejszym procesem będzie uzgodnienie przez cukierników wspólnej receptury. – Ale od czegoś trzeba zacząć. Uważaliśmy, że kołocz ma największe szanse, by przejść procedurę unijną. Większość cukierników wyrabia go w podobny sposób, tajemnica kryje się w dodatkach – zauważa.
Ponieważ rejestracja jest procesem długotrwałym, cukiernicy wyznaczyli sobie następne spotkanie na 14 września.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę