Cyberstalking - szpiegowanie partnerek i partnerów przy użyciu urządzeń elektronicznych i cyberwłamań jest częściej stosowane przez kobiety niż przez mężczyzn, uważają amerykańscy badacze - poinformował magazyn "New Scientist".
Zespół naukowców z East Carolina University w Greenville, Karolina Północna pod kierownictwem dr Sloane Burke, zapytał w anonimowej ankiecie 804 osoby, czy zdarzyło im się choć raz używać urządzeń elektronicznych do szpiegowania partnerki bądź partnera.
Do szpiegowania przyznało się 34 proc. ankietowanych kobiet i nieco ponad 14 proc. mężczyzn. Kobiety najczęściej sprawdzały aktywność partnera na Facebooku i historię połączeń komórkowych oraz SMS-ów.
Ankietowani mężczyźni używali bardziej wyrafinowanych środków: włamań na konto e-mailowe partnerki (6 proc.), instalacji małych bezprzewodowych webkamer w sypialniach (3 proc.) i monitorowania ruchów poprzez technologię GPS (5 proc.).
Najmniej mężczyzn (2 proc.) wykorzystuje oprogramowanie spyware, instalowane na komputerze ofiary. Może ono przekazywać zrzut ekranu komputera bądź notebooka na określony serwer, z którego pobiera go osoba szpiegująca.