Kim jest światłolub? Czy zapach można rozdzielić na inne zapachy? Magia fraktali – matematyczna abstrakcja czy opis świata?
20 maja 2015
Kim jest światłolub? Czy zapach można rozdzielić na inne zapachy? Magia fraktali – matematyczna abstrakcja czy opis świata? To tylko wybrane spośród wielu intrygujących pytań, na które odpowiedzi będziemy szukać podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej.
Zapraszamy na PG w dniach 19-24 maja. W plan festiwalu na Politechnice Gdańskiej wpisano ponad 220 ciekawych imprez popularnonaukowych – warsztatów, wykładów, pokazów, filmów i konkursów. Spotkania te adresowane są zarówno do dorosłych, młodzieży szkolnej, jak i do dzieci.
Jak co roku, najwięcej atrakcji dla najmłodszych można spodziewać się na politechnicznych dziedzińcach w Gmachu Głównym. Tam, od 21 do 24 maja, pod okiem naukowców i studentów dzieci będą mogły uczestniczyć w ciekawych i widowiskowych doświadczeniach fizycznych, chemicznych, elektrotechnicznych… Zaplanowano także pokazy robotów m.in. z kloców LEGO.
Jako że na Pomorzu obchodzimy Rok Matematyki pracownicy Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość PG przygotowali kilka specjalnych, matematycznych atrakcji. W programie znajdują się m.in.: warsztaty z japońską wersją liczydła, warsztaty pt. „Triki matematyki”, ćwiczenia komputerowe pod hasłem „Zobaczyć matematykę”, konkurs układania figur, zabawy z różnymi typami kostek Rubika. Odbędą się także trzy wykłady popularnonaukowe pt.: „W krainie cudów nieskończoności”, „Wybrańcy bogów” oraz „Matematyka i humanistyka – dziedziny odległe czy bliskie?”. Nie zabraknie także organizowanego od wielu lat „Ogródka matematycznego” – pikniku połączonego z zadaniami rozwijającymi wyobraźnię geometryczno-przestrzenną.
Bałtycki Festiwal Nauki obędzie się po raz trzynasty. Jego celem jest szeroko pojęta popularyzacja nauki. Każdy BFN na Politechnice Gdańskiej jest okazją do spotkania z niezwykłą wiedzą. W tworzenie festiwalowych atrakcji zaangażowali się pracownicy oraz studenci wszystkich wydziałów i uczelnianych centrów.