Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE zmniejszy kwoty na dorsze

25 października 2007
W przyszłym roku zaczną obowiązywać jeszcze mniejsze niż dotychczas kwoty połowowe na dorsze. Taką decyzję podjęła wczoraj Komisja Europejska, tłumacząc to drastycznym spadkiem zasobów tych ryb w Bałtyku.

Ze strony Polski ostrego sprzeciwu nie było. Zaskoczeniem była dla nas informacja, o wszczęciu przez Brukselę procedury przeciwko Polsce za złamania zakazu połowów dorszy. Rybacy boją się, że to początek egzekwowania kar za nielegalne połowy.

Zgodnie z ustaleniami w Brukseli, limit połowów na Bałtyku Wschodnim zostanie zmniejszony o 5%. Dla polskich rybaków przypadnie więc 10 tysięcy ton. Ograniczono też dni połowowe i to aż o 20%. Znacznie większe cięcia w kwotach zastosowano w części zachodniej Bałtyku.

Limit dopuszczalnej ilości wyłowionych ryb zmniejszono aż o 28% przy jednoczesnym zwiększeniu dni bez połowów. Według wytycznych Brukseli będzie tam można w ciągu 223 dni wyłowić maksymalnie ponad 2 tysiące ton dorszy. Na tym złych informacji niestety nie koniec. Ministerstwo Gospodarki Morskiej otrzymało miesiąc na wyjaśnienia w sprawie kontynuowania połowów wbrew unijnym zakazom.

Grzegorz Hałubek wiceminister gospodarki morskiej: - Ci ludzie widzą dorsza w morzu, nie mają z czego żyć i go po prostu łowią. Przy okazji dostarczają pewnych badań.

Oprócz kar finansowych Polsce a przede wszystkim polskim rybakom grozi dalsze obniżenie kwot połowowych na dorsze – w związku z wielokrotnym przekroczeniem limitów. Taka sytuacja już podzieliła środowiska rybackie, bo według nich, ukarani zostaną ci którzy zakaz łamali a było to zaledwie 40 jednostek, oraz przestrzegający unijnej decyzji.

Ryszard Klimczak Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb: - Te konsekwencje finansowe nie tylko rybaków dotkną, ale również dotkną każdego polskiego podatnika bo są takie rozwiązania, które są możliwe do wyegzekwowania na mocy prawa.

O karaniu rybaków nikt w resorcie gospodarki morskiej na razie nie mówi. Pewne jest natomiast, że w końcu administracja rządowa zdecydowała się na wydanie oficjalnego wstrzymania połowów dorszy. Specjalne pismo w tej sprawie ma zacząć obowiązywać od 1 listopada. Zakaz zgodnie z unijnym zaleceniem potrwa do końca roku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę