MERCOSUR1
TSW_XV_2025

KE skontroluje zakłady przetwórstwa mięsnego i mleczarnie

13 stycznia 2004

Inspektorzy Komisji Europejskiej od 26 stycznia do 6 lutego skontrolują zakłady przetwórstwa mięsnego, mleczarnie i zakłady przetwórstwa ryb pod kątem stanu ich dostosowania do wymogów UE poinformował wiceminister rolnictwa Józef Pilarczyk.

Natomiast 19 stycznia rozpocznie się kontrola systemu związanego z zabezpieczeniem przed chorobą BSE, w tym również z żywieniem zwierząt (chodzi o mączki mięsno-kostne). Od 26 stycznia do 6 lutego oprócz zakładów przetwórstwa sprawdzana ma być również rejestracja identyfikacji zwierząt oraz stanu zdrowia zwierząt.

Od 2 lutego przez tydzień inspektorzy unijni mają sprawdzać przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony zwierząt oraz respektowanie tych przepisów głównie przez Inspekcję Weterynaryjną. Od 2 do 13 lutego prowadzona ma być kontrola przygotowania punktów granicznej kontroli weterynaryjnej.

"Od 19 do 23 lutego inna grupa będzie sprawdzać higienę żywności, czyli wszystko, co jest związane z bezpieczeństwem weterynaryjnym produktów" - powiedział wiceminister.

Sprawdzone zostaną nie tylko zakłady. Jak poinformował wiceminister rolnictwa, kontrola będzie prowadzona w siedmiu grupach problemowych, dotyczących m.in. zdrowia roślin i ochrony roślin.

"Dzisiaj rozpoczęła się kontrola w obszarze związanym z monitoringiem pozostałości substancji szkodliwych w organizmach zwierząt i w produktach pochodzenia zwierzęcego, a także z funkcjonowaniem systemu monitoringu i funkcjonowaniem laboratoriów, które mają monitoring prowadzić" - powiedział Pilarczyk.

"Oczekiwania są takie, że kontrola potwierdzi, iż nie tylko polscy konsumenci, ale i konsumenci z pozostałych krajów unijnych nie muszą się obawiać, że pojawi się jakiekolwiek zagrożenie po otwarciu granic i wprowadzeniu swobodnego przepływu towarów pochodzenie zwierzęcego" - dodał.

Zdaniem Pilarczyka chodzi o wykazanie, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych, nadzwyczajnych środków związanych z obrotem produktami pochodzenia zwierzęcego po 1 maja tego roku, czyli po wejściu Polski do UE.

Pilarczyk, powołując się na ostatnie dane, poinformował, że 153 zakłady przetwórstwa mięsa mają prawo do eksportu na rynki europejskie, a 293 są na liście zakładów, którym przyznano okresy przejściowe i które po 1 maja również mogłyby wprowadzić dostosowanie do wymogów UE.

W 1500 zakładach stopień zaawansowania procesu dostosowawczego jest bardzo wysoki.

"Martwić może tylko problem zakładów, które mają dość słabo zaawansowany proces dostosowania lub w ogóle go nie podjęły" - powiedział Pilarczyk. Dodał, że takich zakładów jest około tysiąca. Te zakłady - w opinii Pilarczyka - mogą nie zdążyć do 1 maja.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę