Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE: coraz więcej podróbek zatrzymanych na granicach UE

28 lipca 2012
W 2011 r. służby celne zatrzymały na zewnętrznych granicach UE 115 mln podrabianych produktów o wartości blisko 1,3 mld euro. 73 proc. podróbek pochodzi z Chin - wynika z opublikowanego we wtorek corocznego raportu KE. W 2010 r. zatrzymano 103 mln podróbek.
Wśród zatrzymanych przez celników produktów najwięcej było leków (24 proc.), opakowań (np. do perfum) (21 proc.) i papierosów (18 proc.) . Wziąwszy pod uwagę wszystkie kategorie, artykuły codziennego użytku potencjalnie zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu konsumentów (w tym takie, jak chińskie suszarki i prostownice do włosów) stanowiły aż 28,6 proc. wszystkich zatrzymanych towarów. Dla porównania: w 2010 r. potencjalnie niebezpieczne produkty stanowiły 14,5 proc. zatrzymanych podróbek.
"Służby celne to pierwsza linia obrony Unii Europejskiej przed podrobionymi towarami, które zagrażają bezpieczeństwu naszych obywateli i podważają podstawy legalnej działalności gospodarczej" - oświadczył we wtorek komisarz UE odpowiedzialny za podatki i cła Algirdas Szemeta.
Głównym dostawcą podrabianych towarów pozostają Chiny, pochodziło stamtąd 73 proc. wszystkich nielegalnych towarów zatrzymanych w ubiegłym roku na granicach UE. Są też inne kraje, które "specjalizują się" w określonych kategoriach podróbek. I tak, podrabiane wyroby spożywcze pochodzą głównie z Turcji, napoje alkoholowe - z Panamy, napojów bezalkoholowe - z Tajlandii, a podrabiane telefony komórkowe najczęściej pochodzą z Hongkongu.
Jak podała KE ok. 90 proc. wszystkich zatrzymanych w 2011 r. podróbek zniszczono.
Komisja wskazała też, że w 2011 r. nadal rosła liczba zatrzymanych przesyłek pocztowych napływających do krajów UE, które w 36 proc. przypadków zawierały leki.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę