Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kary za GMO

14 stycznia 2008
Polska nie zmieniła ustaw o paszach i nasiennictwie, które ograniczają swobodny obrót GMO i są niezgodne z prawem unijnym. Za to Komisja Europejska grozi naszemu krajowi wysokimi karami - nawet do 260 tysięcy euro dziennie. Polska nie zmieniła ustaw o paszach i nasiennictwie, które ograniczają swobodny obrót GMO i są niezgodne z prawem unijnym. Za to Komisja Europejska grozi naszemu krajowi wysokimi karami - nawet do 260 tysięcy euro dziennie.

24 grudnia 2007 roku minął termin odpowiedzi rządu na ostrzeżenie Komisji Europejskiej w sprawie polskiej ustawy paszowej, zakazującej stosowania pasz z GMO od sierpnia 2008 r. Bruksela uważa, że ustawa ta jest niezgodna z prawem unijnym. Sprawa jest poważna, a jej skutki gospodarcze dalekosiężne. Bruksela może skierować ją do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co grozi Polsce dotkliwymi karami finansowymi. Bruksela zakwestionowała też polską ustawę o nasiennictwie, zakazującą obrotu materiałem siewnym zmutowanych roślin. Nie podoba jej się też restrykcyjny projekt nowej ustawy o GMO, nad którym pracuje Ministerstwo Środowiska.

A nowy minister środowiska zapowiedział już, że chce kontynuować linię poprzedników. Podobnie zachowuje się minister rolnictwa Marek Sawicki, który oświadczył, że wprawdzie jest przeciwny wprowadzaniu w Polsce upraw roślin GMO, ale zakazu stosowania zmodyfikowanych pasz nie popiera.

Tymczasem według najnowszych informacji z Brukseli, które przedstawiła firma EuropaBio, wielkość upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w Europie to 110 077 hektarów w 7 państwach Unii Europejskiej. Oznacza to 77% wzrost w ciągu ostatniego roku.

Liczby wskazują, że areał upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych zwiększył się czterokrotnie we Francji oraz ponad dwukrotnie w Czechach i w Niemczech. Hiszpania, która jest największym plantatorem roślin genetycznie zmodyfikowanych, odnotowała ponad 40% wzrost i to po 10 latach ich uprawy.

Co więc czeka nasz kraj. Czy ulegniemy KE i na tyle szybko zmienimy przepisy by nie płacić kar, czy też jesteśmy w stanie przeciwstawić się KE i jak to zrobić. A jak w konfliktach z KE radziły sobie inne kraje, może uda się przenieść jakieś praktyczne rozwiązanie na nasz grunt?


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę