Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kalemba: polskim rolnikom należą się dopłaty na poziomie średniej w UE

22 września 2012
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział w czwartek w Berlinie, że polskim rolnikom należą się dopłaty bezpośrednie co najmniej na poziomie średniej w UE, czyli 250 euro na hektar. Powtórzył, że Polska odrzuca aktualne propozycje KE w sprawie dopłat.

Kalemba złożył w czwartek roboczą wizytę w Niemczech. Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE oraz nowy wieloletni budżet UE na lata 2014-2020 były głównymi tematami jego rozmowy z niemiecką minister rolnictwa Ilse Aigner.

- Mówimy jasno, że nie zgadzamy się na propozycje zgłaszane w projekcie rozporządzenia Komisji Europejskiej. Uważamy, że ze względu na koszty, jakie dziś prezentujemy, należy nam się co najmniej średnia unijna - powiedział Kalemba PAP. Sprecyzował, że średni poziom dopłat w UE to ok. 250 euro na jeden hektar ziemi. - Nawet nie mówimy, że chcemy zrównać do najwyższych poziomów płatności - dodał.

Komisja Europejska proponuje, aby dla państw członkowskich, które mają poniżej 90 proc. średniej płatności w UE, zwiększyć dopłaty o 1/3 tej różnicy między 90 proc. a otrzymywanymi przez dany kraj dopłatami. W przypadku Polski miałoby to być ok. 9-11 euro na hektar.

Obecnie subwencje bezpośrednie w poszczególnych krajach UE wahają się od około 500 euro od hektara w Grecji i na Malcie do około 100 euro na Łotwie. W Polsce to około 190 euro, we Francji ok. 250, w Niemczech ok. 300 euro.

- To dla Polski nie do przyjęcia. Jest to zbyt mały wzrost (płatności), tym bardziej że proponuje się rozłożenie tego procesu na cztery lata - dodał minister. Według Kalemby w tej sprawie jednak stanowiska Polski i Niemiec są rozbieżne.

Oba kraje łączy z kolei podejście do planów reformy kwot cukrowych. - Widzę, że (Niemcy) są przekonani, iż do 2020 r. należy kwoty cukrowe zostawić - powiedział minister. Dodał, że Berlin nie zgadza się natomiast na utrzymanie kwot mlecznych, o co zabiega Polska. Niemcy sygnalizują jednak, że nie będą sprzeciwiali się ewentualnym okresom przejściowym dla Polski na utrzymanie ograniczeń w produkcji mleka.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę