Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jubileusz rolniczego samorządu w Wielkopolsce

24 maja 2006

Wielkopolska Izba Rolnicza rozpoczęła już przygotowania do obchodów X rocznicy wznowienia działalności samorządu rolniczego . Uroczystości jubileuszowe zaplanowano 3 czerwca w Sielinku kolo Opalenicy.

- Historia izb rolniczych sięga jednak 1895 r. i nierozerwalnie wiąże się z Wielkopolską, która znajdowała się wówczas pod zaborem pruskim. W sierpniu 1895 r., na podstawie przyjętej przez sejm pruski ustawy, powołano Izbę Rolniczą w Wielkopolsce, która działała do wybuchu I wojny światowej. Bezpośrednio po zakończeniu wojny Izbę w Poznaniu reaktywowano, a 25 lutego 1920 r. Izba Rolnicza w Poznaniu przyjęła nazwę Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Druga wojna światowa przerwała prężną działalność izb, a w 1946 r. samorząd rolniczy w Polsce, decyzją ówczesnych władz, zlikwidowano. Przemiany roku 1989 odrodziły nadzieje środowiska rolniczego na własny samorząd. Efektem kilkuletnich starań była uchwalona w końcu 1995 roku ustawa o izbach rolniczych. W 1996 roku poparcie dla idei przywrócenia izb rolniczych w Polsce, wielkopolscy rolnicy wyrazili poprzez najwyższą w kraju frekwencję w wyborach do izb. Zgodnie z ustawą izby powstały w każdym z 49 ówczesnych województw.

Do początku 1999 roku na terenie Wielkopolski działało pięć niezależnych izb rolniczych. Były to: Kaliska, Konińska, Leszczyńska, Pilska i Poznańska Izba Rolnicza. Izby te w wyniku reformy administracyjnej kraju połączyły się na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu w dniu 10 lutego 1999 r. i utworzyły Wielkopolską Izbę Rolniczą. Wtedy Walne Zgromadzenie WIR liczyło aż 428 delegatów – mówi Grzegorz Wysocki z Biura wielkopolskiej Izby Rolniczej. Sytuację tę zmieniły wybory z 8 grudnia 2002 roku. Wtedy to wybrano 31 Rad Powiatowych WIR. Po ukonstytuowaniu się Rad, wybrano z każdej Przewodniczącego i Delegata. W ten sposób powstało 62 osobowe Walne Zgromadzenie. Spośród członków WZ wyłoniony został 5-osobowy Zarząd Izby. Ponadto powołano komisje: rewizyjną, budżetową i statutową. Obsługą administracyjną Zarządu i Walnego Zgromadzenia zajmuje się Wojewódzkie Biuro Izby, które znajduje się w Poznaniu, przy Zespole Szkół Rolniczych. Wielkopolska Izba Rolnicza, jako pierwsza w Polsce, utworzyła biura powiatowe, co stało się wzorem dla innych izb rolniczych. Biura powiatowe zajmują się obsługą poszczególnych Rad Powiatowych WIR. Stanowią one istotny łącznik pomiędzy rolnikami, członkami Rad Powiatowych, a Zarządem Izby.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę