Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jeszcze w grudniu plantacje rzepaku cieszyły oko

5 stycznia 2016
Nasze województwo należy do tych, które najbardziej ucierpiały, a największa liczba gospodarzy musiała dokonać przesiewów i tym samym poniosła wielkie finansowe straty – skarżyli się rolnicy z Pomorza i Kujaw na dorocznym forum dyskusyjnym w Ciechocinku.

Już po raz czwarty, 14 kwietnia br, na dorocznym forum dyskusyjnym spotkali się w Ciechocinku rolnicy Pomorza i Kujaw. Spotkanie było zorganizowane z inicjatywy posła Janusza Dzięcioła. Głównym tematem dyskusji były straty w uprawach spowodowane zimowymi przemarznięciami, nowa ustawa o dzierżawie i sprzedaży nieruchomości rolnych, a także skutki prognozowanych zmian we wspólnotowej polityce rolnej dla polskiej wsi.

- Jeszcze w grudniu plantacje rzepaku cieszyły oko, zieleniły się pola, tymczasem późniejszy brak śniegu i ostre mrozy zniszczyły większość ozimin. Nasze województwo należy do tych, które najbardziej ucierpiały, a największa liczba gospodarzy musiała dokonać przesiewów i tym samym poniosła wielkie finansowe straty – skarżyli się rolnicy.  Inni przyznawali, że chociaż gospodarstwa prowadzą od wielu lat, to po raz pierwszy na ich polach wystąpiły tak ostre przemarznięcia i na tak dużą skalę. W dyskusji dużo miejsca poświęcono programowi pomocy przygotowanego przez rząd dla poszkodowanych rolników – informuje ARiMR, który także uczestniczył w spotkaniu.

Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący komisji rolnictwa, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że chociaż najczęściej naturalnym partnerem w prowadzonych rozmowach jest minister rolnictwa, to jednak wiele spraw dotyczących rolnictwa leży w kompetencji pozostałych członków rządu m.in. ministra skarbu (przekształcenia własnościowe), ministra finansów, ministra środowiska ministra gospodarki (biopaliwa).

 - Ważne, aby w całym rządzie, było przekonanie i poparcie dla podstawowych kierunków rozwoju obszarów wiejskich. Poseł apelował też o twarde stanowisko w negocjacjach dotyczących wspólnotowej polityki rolnej po 2014 roku. Jak to zazwyczaj bywa w wielogodzinnej  debacie zasygnalizowano wiele problemów, od możliwości zakupu na raty ziemi wystawianej na przetargi przez ANR, po szkody w uprawach powodowane przez zwierzynę łowną i bobry – mówił Aranowski.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę