Jak informuje FAMMU/FAPA wysokie ceny ziarna zbóż odnotowane w bieżącym sezonie znalazły odzwierciedlenie w zwyżce cen żywności, szczególnie dotkliwie odczuwanej przez niektóre najbiedniejsze kraje rozwijające się. Początek kwietnia br. przyniósł protesty w Haiti. Manifestanci zgromadzili się w okolicach pałacu prezydenckiego skandując "Jesteśmy głodni". W zamieszkach zginęło pięć osób.W marcu br. dwutygodniowy protest w Egipcie również nie obył się bez strat w ludziach. W starciach z policją zginęło 10 osób.
Jak ocenia Bank Światowy, około 33 krajów narażonych jest obecnie na destabilizację polityczną i możliwe burzliwe reakcje społeczne ze względu na pogarszające się bezpieczeństwo żywnościowe.
Tym bardziej iż do drożejących gatunków zbóż, dołączył także ryż. Główni dostawcy ryżu, tj. Chiny, Kambodża i Wietnam ograniczają eksport w obawie o rynki krajowe.
W ostatnich tygodniach protesty odnotowano także m.in. w Indonezji, Peru, Mauretanii, Jemenie, Boliwii i Uzbekistanie.
Analitycy są zgodni w ocenie przyczyn obecnej sytuacji. Nastąpił niekorzystny zbieg w czasie kilku czynników. Jedną z ważniejszych przyczyn jest skokowy wzrost cen paliw na świecie, który doprowadził do poszukiwania alternatywnych Źródeł energii. Coraz chętniej zaczęto sięgać po biopaliwa. W Stanach Zjednoczonych aż 25% wyprodukowanej kukurydzy kierowane jest do produkcji biopaliw. Wielu postrzega to jako marnotrawienie cennej żywności w sytuacji, gdy coraz więcej ludzi na świecie zmaga się głodem. Wskazuje się to także jako istotną przyczynę windowania cen żywności.
Wzrasta zużycie zbóż paszowych związane z rosnącym zapotrzebowaniem na mięso, dotyczy to zwłaszcza Chin, Indii czy niektóre kraje Ameryki Łacińskiej.
Niepokojące są zmiany klimatyczne odnotowane w ostatnich latach. W kończącym się sezonie dotkliwe, długotrwałe susze miały dewastujący skutek dla upraw zbożowych w Australii i na Ukrainie. Jak podaje jeden z ekspertów ONZ, w ostatnich dwóch dekadach liczba ekstremalnych sytuacji pogodowych na świecie podwoiła się.
Do gwałtownego wzrostu cen ziarna przyczyniły się również spekulacje amerykańskich funduszy inwestycyjnych na giełdach towarowych. Niektórzy analitycy są zdania, że istotność tego czynnika jest duża. Należy podkreślić, iż tendencje cenowe zbóż w kontraktach terminowych na amerykańskich giełdach towarowych, a zwłaszcza na giełdzie w Chicago (CBoT), są w dużym stopniu odwzorowywane przez pozostałe giełdy na świecie. Stąd sytuacja w USA mogła mieć ogromny wpływ na kształtowanie się cen zbóż na rynkach zagranicznych.
6116422
1