Klimat naszej planety ociepla się szybciej, niż zakładali naukowcy, ale najprędzej następuje to nie w rejonach podbiegunowych, tylko w rejonie Morza Bałtyckiego
Właśnie taka jest konkluzja raportu opracowanego przez 80 badaczy z krajów nadbałtyckich. Powstał on nazlecenie HELCOM -Komisji Helsińskiej do spraw Ochrony Morza Bałtyckiego (jej siedzibą są Helsinki).
Według ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy omawiali ten problem w Helsinkach podczas panelu w lutym, temperatura w skali całej planety wzrośnie w bieżącym stuleciu najprawdopodobniej od 1,8 do 4 stopni w skali Celsjusza.
Tymczasem z raportu HELCOM wynika wyraźnie, że w regionie Morza Bałtyckiego ten wzrost będzie znacząco większy: "Wzrost rocznej temperatury o trzy do pięciu stopni w skali Celsjusza prognozowany jest w tym stuleciu dla całego basenu".
Raport ostrzega, jakie zmiany może spowodować tak wyraźne ocieplenie.
Przede wszystkim - jak wynika z raportu - rozwiną się nadmiernie glony pochłaniające tlen, w rezultacie populacja śledzi i szprotów znajdzie się na granicy wymierania. Wody tego akwenu są słabo utlenione i wymieniają się na dotlenione wody Atlantyku (przez Cieśniny Duńskie) bardzo wolno, zaledwie raz na 30 lat.
Wzrosną opady deszczu i śniegu, co sprawi, że zmaleje zasolenie wody, a to z kolei grozi wyginięciem organizmów przystosowanych do życia w słonych morskich wodach.
Nie wszystkie będą negatywne, niektóre mogą się okazać nadspodziewanie korzystne. Ocieplenie wyraźnie wydłuży sezon wegetacyjny roślin: o 20 -50 dni na obszarach północnych akwenu i nawet o 30 - 90 dni na obszarach południowych. Efektem takich zmian będą zdecydowanie korzystniejsze warunki dla rolnictwa i do wzrostu lasów.
Do końca XXI wieku sezon turystyczny w strefie bezpośrednio przylegającej do akwenu wydłuży się o kilka tygodni - zamieszkuje ją około 85 milionów ludzi, z których duża część żyje z turystyki.
Okres, w którym część morza zamarza, byłby krótszy o miesiąc do dwóch na północnym Bałtyku i o dwa do trzech miesięcy w jego środkowych rejonach.
5870585
1