Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jedno oko na...Maroko

9 lutego 2007

Pomarańcze i oliwki wyprodukowane przez polskich rolników? Nieprawdopodobne a jednak możliwe i wcale nie trzeba czekać na ocieplenie klimatu. Już niedługo nasi producenci będą mogli przystępować do przetargów na dzierżawę ziemi w Maroku.

Do przetargu w Maroku wystawionych zostanie 50 tysięcy hektarów ziemi. Będą mogli do niego przystąpić zarówno rolnicy marokańscy jak i cudzoziemcy. Aby wziąć udział w przetargu należy spełnić tylko dwa warunki. Po pierwsze trzeba mieć doświadczenie w produkcji rolniczej po drugie odpowiednie możliwości finansowe. Ahmed Hajjaji prezes zarządu Spółki Rozwoju Rolnictwa: na przykład inwestycja w plantacje 1 hektara wynosi 10 tysięcy euro natomiast jeśli chodzi o taką samą powierzchnię drzewek cytrusowych jest to 15 tysięcy euro.

W zależności od rodzaju uprawy rolnicy mogą dzierżawić grunty o powierzchni od 100 do 4 tysięcy hektarów. Zdaniem rządu marokańskiego zainteresowanie przystąpieniem do przetargu powinno być bardzo duże. Polacy mogliby sami produkować te produkty, które importują. Zamiast przechodzić przez pośredników mogliby sami zająć się produkcją i zapewnić zbyt na rynku polskim – dodaje Ahmed Hajjaji.

Zdaniem Izb Rolniczych oferta jest dosyć ciekawa. Rolnicy w Maroku mogą liczyć na ulgi podatkowe oraz dopłaty. Sądzę, że będzie to szansa dla tych, którzy w Polsce już dysponują wolnymi środkami i są zainteresowani wchodzeniem w dobrą inwestycję, która potrafi się w miarę szybko zwrócić i dać satysfakcję – mówi Wiktor Szmulewicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Większość rolników przyznaje jednak, że propozycja mimo, że ciekawa to niestety nie na ich kieszeń. Rolnicy przyznają, że wolą szukać dodatkowych możliwości zarobku u nas. Taką szansą jest dla niektórych na przykład przestawienie gospodarstwa z tradycyjnego na ekologiczne.

Wszyscy zainteresowani dzierżawą ziemi w Maroku na razie muszą uzbroić się w cierpliwość. Przetarg nie został jeszcze rozpisany. Dwa lata temu z propozycji rządu marokańskiego skorzystali rolnicy z Hiszpanii, Włoch i Holandii.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę