W pierwszą niedzielę września już od 30 lat przybywają z całej Polski rolnicy by podziękować za zbiory i prosić o błogosławieństwo na kolejne żniwa. Jak podkreśla ojciec Roman Majewski, przeor Jasnej Góry dożynki, radosne wrześniowe święto w Sanktuarium Narodu są bowiem doskonała okazja , aby wspólnie i z dumą pokazać oblicze polskiej ziemi, gdzie okruszyny chleba z czcią zbierane są nadal jako dar Boży. Rolnicy na ten dzień przynoszą wieńce żniwne, kwiaty, chleb i miód oraz owoce i warzywa, które dzięki talentowi i mozolnej pracy rąk wyrażają to, co w polskich zagrodach jest ciągle najważniejsze.
W jasnogórskim święcie plonów zgodnie już z kilkuletnią tradycja uczestniczą przedstawiciele samorządu rolnicze na czele z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Poniżej prezentujemy wypowiedz prezesa KRIR na temat dożynek
Dożynki do największe w roku święto polskiej wsi będące ukoronowaniem waszego całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów. Tradycyjny zaś bochen chleba , który co roku od Was otrzymujemy to najwspanialszy symbol chłopskiej pracowitości , gospodarności oraz troski o lepsze jutro.
Dlatego też gromadząc się na dożynkach pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Bogu za tegoroczne plony i podziękować za dar chleba powszedniego i dar pracy rolnika przez który chleb jest na naszym stole.
Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Nikt inny, jak prawdziwa rolnicza rodzina , nie podzieli sprawiedliwie tak, by nikomu nigdy go nie brakowało. Świadomi tego w naszym codziennym życiu pamiętajmy o jedności, które symbolem jest dożynkowy bochen chleba.
Trzymając w ręku ten chleb , efekt ciężkiej pracy rolnika, czuje radość i wdzięczność.
Każdy rok w rolnictwie jest inny , ale każdy wymaga wytężonej pracy, nieustannej troski i zapobiegliwości , by Ziemia Matka wydała jak najlepsze plony. W dożynkowych wieńcach i bochnach chleba zapisana jest wielka chłopska praca.
Obowiązkiem każdego z nas jest podejmowanie odpowiednich działań w trosce o to, aby wartość ziemi była zawsze szanowana i chroniona. W każdej dziedzinie życia, nie tylko w rolnictwie, ważne jest aby ziarno, które przynosi obfity owoc podało na użyźnioną glebę.
Drodzy Rolnicy !
Życzę Wam, aby nastał dobry czas dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans. Dziękuję za całoroczny trud i życzę zawsze udanych plonów , wytrwałości i satysfakcji z wykonanej pracy.
Szczęść Boże Polskiej Wsi
Wiktor Szmulewicz
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
6010466
1