Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak zwiększyć szansę odszkodowania

22 czerwca 2004

Częstym zjawiskiem nękającym rolników w okresie wiosny i jesieni, są zwierzęta łowne wyrządzające poważne szkody w uprawach rolniczych. Rolnicy niejednokrotnie nie wiedzą dokąd maja się udać, aby dochodzić swoich praw.

Kwestia, od której zaczyna się cały proces dochodzenia odszkodowania przez rolników jest ustalenie czy straty wyrządzone przez zwierzynę miały miejsce na obszarze obwodu łowieckiego. Jeśli nie, dalsze postępowanie jest bezprzedmiotowe.
Zgodnie z przepisami obwody łowieckie są wydzierżawiane kołom łowieckim Polskiego Związku Łowieckiego, po zasięgnięciu opinii wójta /burmistrza, prezydenta miasta/ oraz właściwej izby rolniczej. Obwody łowieckie leśne wydzierżawia dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe a obwody łowieckie polne – starosta.

Odszkodowania nie przysługują:
• posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich uprzątnięcia w terminie dwóch tygodni od zakończenia zbiorów danego gatunku rośliny w danym rejonie
• posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonania zabiegów zapobiegających szkodom.
• Za szkody nieprzekraczające wartości 100 kg żyta w przeliczeniu na 1 ha uprawy
• Za szkody powstałe w płodach złożonych w sterty, stogi i kopce, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu
• Za szkody w uprawach rolnych założonych z rażącym naruszeniem zasad agrotechniki
• Osobom, którym przydzielono grunty stanowiące własność Skarbu Państwa jako deputaty rolne na gruntach leśnych.

Procedura zgłaszania szkód składa się z kilku etapów:
I etap – poszkodowany rolnik zgłasza szkodę w formie pisemnej osobie uprawnionej do przyjmowania zgłoszeń szkód w ciągu 7 dni od jej powstania

II etap – wstępne szacowanie następuje w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia szkody. Są do tego uprawnieni przedstawiciele dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego, przy udziale poszkodowanego lub jego pełnomocnika oraz na żądanie jednej ze stron przedstawiciel właściwej terytorialnie izby rolniczej.
Podczas wstępnego szacowania szkód ustala się:
• gatunek zwierzyny, która spowodowała szkodę
• rodzaj i jakość uprawy
• obszar całej uprawy
• przybliżony obszar uprawy, która została uszkodzona

III etap – ostateczne szacowania szkody muszą być poprzedzone oględzinami, jednakże oględziny nie pociągają za sobą konieczności ostatecznego szacowania i ustalenia szkody

IV etap – najpóźniej na dzień przed sprzątnięciem uszkodzonej lub zniszczonej uprawy następuje ostateczne szacowanie oraz określenie wysokości odszkodowania.Poszkodowany obowiązany jest powiadomić szacującego o terminie planowanego uprzątnięcia uszkodzonych upraw i płodów rolnych w ciągu 7 dni przed zamierzonym posprzątaniem.
Podczas ostatecznego szacowania ustala się:
• gatunek zwierzyny
• obszar całej uprawy
• rodzaj uprawy
• obszar uprawy, który uległ uszkodzeniu
• procent zniszczenia uszkodzonej uprawy
• wysokość odszkodowania
W razie gdy szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzątnięciem lub w trakcie sprzątania uszkodzonych płodów rolnych, dokonywane jest jedynie ostateczne szacowanie. W przypadku sporu o wysokość odszkodowania, strony mogą się zwrócić o potrzebne rozstrzygnięcie sporu do właściwego ze względu na miejsce powstałej szkody organu gminy.

V etap :
Za powstałe szkody na terenach obwodów łowieckich leśnych, odszkodowanie wypłaca Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, ze środków budżetu państwa, a na terenach obwodów polnych – wojewodowie. Wypłatę odszkodowań dokonują dzierżawcy lub zarządy obwodów łowieckich w terminie 30 dni od dnia sporządzenia protokołu ostatecznego szacowania.

Poszkodowany rolnik nie ma łatwej drogi do uzyskania odszkodowania, jednakże podejmując próbę wyegzekwowania go, konieczne jest zachowanie kolejności etapów procedury wyżej opisanej.. Regulacja kwestii odszkodowań za straty i droga ich dochodzenia zawarta jest w Ustawie z 13.X,95r. „ Prawo łowieckie’’ ( Dz.U. 02.42.372) oraz Rozporządzeniu Min. Środowiska z 15.VII.2002r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę