Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak Unia Europejska chce walczyć ze spamem

28 stycznia 2004

Komisja Europejska ponawia atak na spam, czyli niechcianą elektroniczną pocztę. Problem urósł bowiem do przerażających rozmiarów: już 52 proc. wszystkich krążących maili to spam.

Komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego Erkki Liikanen w poniedziałek rano znalazł w swej skrzynce 72 niechciane e-reklamy. Jest przekonany, że ani samo prawo, ani postęp technologii, czyli rozmaite filtry, nie rozwiążą sprawy. Potrzebna jest kombinacja obu rozwiązań. W Unii Europejskiej od października ub.r. obowiązuje prawo dające możliwość obrony przed spamem - niestety wcieliło je tylko dziewięć z 15 krajów Unii (Polska musi ją wprowadzić od od 1 maja). Tam, gdzie nowa dyrektywa już obowiązuje są przykłady obrony przed spamem. W ub. tygodniu sąd w Kopenhadze ukarał grzywną ok. 68 tys. dol. firmę Aircom Erhverv ApS za rozesłanie e-mailem 15 tys. niechcianych reklam.

Problem w tym, że 80 proc. niechcianych maili trafia do UE spoza jej granic, głównie z USA. Bez współpracy międzynarodowej walka ze spamem będzie donkichoterią. Największych firm rozsyłających spam jest ok. 200. Poza USA mieszczą się w Chinach, Korei Południowej i Argentynie. Według niektórych szacunków spam powoduje w UE straty rzędu 2,5 mld euro rocznie (w USA to 10 mld dol.)

Bill Gates zapewnia, że w ciągu dwóch lat Microsoft wyprodukuje filtr, który wyeliminuje spam. Komisarz Liikanen, który rozmawiał z nim ostatnio w Davos, życzy mu sukcesu, ale nie rezygnuje ze środków prawnych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę