Zwrot ten dotyczyć będzie wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, na które stawka podatku VAT wzrosła z 7% do 22%. Ustawa swoim działaniem obejmie okres od dnia 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Przy czym ostatni wniosek o zwrot mógłby być złożony do 30 czerwca 2008 r.
Osoba fizyczna będzie miała prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
Podstawą do zwrotu będzie faktura VAT wystawiona na osobę, która będzie ubiegała się o ten zwrot.
Zwrotowi podlegać będzie 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur. Ustawodawca jednak określił górną kwotę zwrotu. W przypadku wydatków związanych z robotami budowlanymi wymagającymi pozwolenia na budowę nie będzie ona mogła przekroczyć 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych.
Natomiast w przypadku wydatków na roboty budowlane, które nie wymagają pozwolenia na budowę do obliczenia iloczynu będzie przyjmowało się 30 m2 powierzchni mieszkania.
Jeżeli jednak skorzystano z ulgi remontowej czy budowlanej, to zwrot z faktur, na podstawie których skorzystano z ulg, wyniesie 55,23% podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Maksymalna kwota zwrotu nie będzie mogła przekroczyć 9,959% iloczynu opartego na cenie 70 m2 lub 30 m2 mieszkania. Kwotę obliczoną w ten sposób zaokrąglać się będzie do pełnych złotych.
Oznacza to, że osoby fizyczne będą mogły otrzymać maksymalnie ok. 20.000 zł w przypadku budowy domu, a w przypadku remontu ok. 10.000 zł.
W ustawie zastrzeżono, że prawo do zwrotu przysługuje tylko pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali budowy, przebudowy czy remontu lokalu mieszkalnego (domu) jako podatnicy podatku VAT, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Ponadto aby uzyskać zwrot podatku osoba fizyczna musi posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane lub pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, gdzie jest wymagane takie pozwolenie. Natomiast w przypadku remontu mieszkania czy budynku osoba ta musi posiadać tytuł prawny do tego budynku czy mieszkania.
W przypadku małżeństw kwota zwrotu będzie dotyczyć łącznie obojga małżonków.
Osoba, która będzie chciała otrzymać taki zwrot, będzie musiała zwrócić się z wnioskiem do urzędu skarbowego. Małżonkowie będą mogli złożyć jeden wniosek wspólnie. Możliwe też będzie odrębne złożenie wniosku przez każdego z małżonków. Wniosek ten może być złożony po zakończeniu inwestycji, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji albo raz w roku. Z tym że w tym przypadku zaznaczono, iż może on być złożony nie później niż do 30 czerwca 2008 r.
Zgodnie z poprawką Senatu, którą Sejm przyjął, w przypadku inwestycji zakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy sześciomiesięczny termin na złożenie wniosku liczyć się będzie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 stycznia 2006 r.
Wniosek ten oprócz danych osoby ubiegającej się o zwrot musi zawierać m.in. wskazanie rodzaju poniesionych wydatków (remont czy budowa), rok rozpoczęcia inwestycji, wykaz faktur, wartość poniesionych wydatków oraz obliczoną kwotę zwrotu. Do wniosku trzeba będzie dołączyć m.in. kopię:
1) pozwolenia na budowę albo w przypadku remontu - tytuł prawny do budynku czy lokalu mieszkalnego (np. akt notarialny),
2) faktur dokumentujących poniesione wydatki.
Naczelnik urzędu skarbowego po otrzymaniu takiego wniosku wyda decyzję o zwrocie (lub odmowie), w której określi kwotę do zwrotu. Uczyni to w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Jeżeli naczelnik nie wyda decyzji w tym terminie, to podatnikowi będą przysługiwały odsetki liczone od dnia, w którym upłynął termin wydania decyzji do dnia jej wydania.
Zwrot następować będzie w ciągu 25 dni od dnia doręczenia decyzji. Również w tym przypadku, jeżeli zwrot nastąpi po tym terminie, podatnikowi będą przysługiwały odsetki liczone od dnia następnego po dniu, w którym upłynął termin wypłacenia kwoty zwrotu, włącznie do dnia jej wypłacenia. Oczywiście odsetki nie będą przysługiwały, jeżeli winę za niewydanie decyzji lub za niewypłacenie kwoty zwrotu w terminie, ponosi podatnik lub opóźnienie nastąpiło z przyczyn niezależnych od urzędu skarbowego.
Uwaga! Maksymalna kwota zwrotu dotyczyć będzie wszystkich wydatków objętych zwrotem, dokonywanych między 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2007 r., bez względu na liczbę wniosków o zwrot, składanych w czasie obowiązywania ustawy.
Celem zapobiegania próbom wyłudzenia zwrotu wprowadzono równocześnie zmiany w Kodeksie karnym skarbowym oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.
Pierwsza zmiana wprowadza możliwość zastosowania w stosunku do nieuczciwych podatników kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności. Natomiast zgodnie z drugą zmianą organy podatkowe będą miały prawo przeprowadzenia w tym samym czasie więcej niż jednej kontroli w firmach wystawiających faktury, na podstawie których osoby fizyczne będą ubiegały się o zwrot.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.