Od kilku tygodni bardzo szybko drożeją jaja konsumpcyjne - informuje Bank Gospodarki Żywnościowej. W ciągu zaledwie czterech ostatnich tygodni cena jaj w sprzedaży urosła o jedną czwartą. Obliczany przez Bank BGŻ, na podstawie danych MRiRW, indeks cen jaj wzrósł z poziomu 34,1 PLN/100 szt. do poziomu 42,6 PLN/100 szt. To najwyższy poziom w historii - znacząco wyższy niż podczas poprzedniego okresu wysokich cen jaj. Wówczas, w marcu 2010 r., indeks cen jaj osiągnął maksymalny poziom około 35 PLN/100 szt.
Na skutek silnych wzrostów w drugiej połowie 2011 r. i w lutym 2012 r. dziś cena jaj jest o 67 proc. wyższa niż w tym samym czasie przed rokiem. Jest jednocześnie o 55 proc. wyższa niż przeciętna cena w całym 2011 roku. Tak ogromne podwyżki cen jaj są konsekwencją zakazu stosowania starych klatek w chowie kur niosek. Część producentów całkowicie zrezygnowała w ostatnim czasie z produkcji jaj, część znacznie ograniczyła skalę produkcji.
W rezultacie liczba piskląt kur do intensywnej produkcji jaj w ubiegłym roku spadła o 18 proc. Dziś ta mniejsza liczba kur przekłada się na znacznie niższą produkcję jaj. Co więcej, gospodarstwa, które zaczęły niezbędne inwestycje, ale nie zdążyły w terminie wymienić wszystkich klatek, mogą sprzedawać jaja ze starych klatek wyłącznie do zakładów przetwórstwa jaj. Jednak wcale nie musi to oznaczać znacznie większej podaży jaj do przetwórstwa. W każdym bądź razie, ewentualny spadek dostaw jaj do przetwórstwa będzie w pierwszym okresie mniej odczuwalny niż w przypadku jaj do bezpośredniej konsumpcji.
Niepewność na rynku jaj jest ogromna, gdyż wciąż jest dużo niewiadomych. Gdyby okazało się, że podaż jaj w Polsce i w innych krajach UE będzie znacznie ograniczona, niewykluczone, że w połowie roku jaja będą nawet ponad 100 proc. droższe niż w połowie ubiegłego roku, kiedy były stosunkowo tanie. Prognozujemy, że w całym 2012 r. jaja będą o 30-70 proc. droższe niż rok wcześniej.