Jak podała FAMMU/FAPA dnia 17 października br. Komisja Europejska w 23 stronicowym dokumencie zaproponowała odejście od biopaliw I generacji i skupienie się na inwestowaniu w paliwa II generacji, tj. w produkowane z resztek i pozostałości rolniczych, które nie konkurują wprost z produkcją żywności oraz pasz.
KE zaproponowała zatem zmianę dyrektywy o energii odnawialnej (OZE), by ograniczyć skutki uboczne tzw. biopaliw I generacji, tzn. tych produkowanych z surowców rolnych, takie jak skutki zmiany użytkowania gruntów na cele nie żywnościowe - ILUC (i przez to wyższe emisje CO2) i zmniejszenie upraw na cele spożywcze.
Dodatkowo KE prześledziła 15 badań naukowych dotyczących różnych upraw do produkcji biopaliw i oceniła, że aby zrealizować cele biopaliwowe potrzeba 4,5 mln ha ziem rolnych w Unii czyli obszaru wielkości Danii. Zatem nowe zakłady produkcji biopaliw powinny skupić się na biopaliwach II i III generacji pozyskiwanych z: alg, śmieci, słomy, zwierzęcych odchodów, łupin orzechów czy innych łupin.