Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie Państwowym Instytutem Badawczym
17 marca 2010
We wtorek Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie nadania Instytutowi Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie statusu państwowego instytutu badawczego.
Instytut w Radzikowie, spełniając warunki wymagane ustawą z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi, otrzymał status państwowego instytutu badawczego.
W ciągu blisko 60 lat funkcjonowania prowadzone w nim były nie tylko prace dostosowawcze do rozwiązań przyjętych w krajach wysoko rozwiniętych, ale także badania i prace rozwojowe, które pozwoliły na umiejscowienie rodzimej hodowli i nasiennictwa w czołówce państw o rozwiniętym rolnictwie. Instytut pełnił również rolę doradcy naukowego w rozwiązywaniu szeregu zagadnień dotyczących tworzenia i wykorzystania postępu biologicznego, w tym wartości użytkowej produktów roślinnych.
Wyniki badań i prac rozwojowych prowadzonych w tej placówce od czasu jej powstania, stanowią o postępie biologicznym w produkcji roślinnej, a także o tym, że Polska posiada swoją narodową hodowlę roślin uprawnych, opartą na rodzimej tradycji i wiedzy praktycznej.
Instytut, jako najdłużej działająca jednostka w sektorze hodowlano-nasiennym, posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji programów badawczo-rozwojowych. Obecnie realizuje program wieloletni na lata 2008-2013 pod nazwą „Ulepszanie Roślin dla Zrównoważonych AgroEkoSystemów, Wysokiej Jakości Żywności i Produkcji Roślinnej na Cele Nieżywnościowe”. Zadaniem programu jest m.in. podniesienie jakości produktów roślinnych przeznaczonych na cele żywnościowe, paszowe i alternatywne, ochrona oraz wykorzystanie bioróżnorodności dla potrzeb rolnictwa, a także tworzenie nowych technologii i standardów jakości w produkcji roślinnej. Od 1996 r. Instytut pełni również rolę koordynatora i wykonawcy Krajowego Programu Ochrony Zasobów Genowych Roślin Użytkowych.
IHAR, jako Państwowy Instytut Badawczy, będzie wspierał realizację Strategii Rozwoju Kraju na lata 2007-2015 wnosząc bezpośredni wkład w tworzenie proekologicznej polityki państwa oraz rozwój obszarów wiejskich i wyznaczanie kierunków wspólnej polityki rolnej.