MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Informacja ministerstwa rolnictwa

27 stycznia 2004

Informacja nt. sytuacji na rynku wieprzowiny i drobiu

W związku z nadwyżką wieprzowiny na rynku prowadzone są następujące działania:

  • od początku br. Agencja prowadzi zakupy półtusz wieprzowych w ramach rotacji rezerw państwowych. W okresie do akcesji planowany jest zakup 25 tys. t półtusz. Za kupowane półtusze Agencja płaci (netto), w przeliczeniu na żywiec średnio ok. 3,20 zł/kg.
  • na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 grudnia 2003 r. już w końcu ub.r. Agencja wydała pozwolenia na eksport 20 tys. t półtusz wieprzowych z dopłatą. Z dokumentów SAD złożonych przez przedsiębiorców w ARR wynika, że eksporterzy sprzedali poza granicę Polski już 2 tysiące ton;
  • przygotowane jest rozporządzenie umożliwiające objęcie dopłatami do eksportu pozostałych 20,9 tys. t świeżego mięsa wieprzowego z limitu przysługującego Polsce w ramach listy koncesyjnej do WTO;
  • jednocześnie, w celu przeciwdziałania wzrostowi cen zbóż i złagodzeniu skutków obniżki opłacalności chowu trzody chlewnej i drobiu, na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustanowiony został bezcłowy kontyngent importowy na 600 tys. ton zbóż (pszenica, żyto, jęczmień, owies, kukurydza, pszenżyto). Na początku stycznia br. Agencja Rynku Rolnego wydała pozwolenia na przywóz blisko 400 tys. ton zbóż. Pozostała cześć kontyngentu rozdysponowana będzie w I dekadzie lutego br. Pozwolenia na przywóz zboża są ważne do 30 kwietnia tego roku, tj. do dnia akcesji do UE.

Od kilku lat utrzymuje się wyraźny wzrost produkcji mięsa drobiowego. W 2003 roku produkcja wyniosła blisko 900 tys. ton, tj. o ok. 10% więcej w stosunku do roku poprzedniego. Pomyślna koniunktura w drobiarstwie jest wynikiem m.in. korzystnej sytuacji w eksporcie. W roku ubiegłym, od stycznia do października, wyeksportowano blisko 75 tys. ton mięsa, tj. dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W I dekadzie stycznia br. wykorzystano cały bezcłowy kontyngent unijny (46800 ton), który przyznany został Polsce w ramach porozumienia „double zero” określony na rok gospodarczy 2003/2004. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Olejniczak zwrócił się do Komisji Europejskiej o rozszerzenie tego kontyngentu jeszcze do czasu akcesji, pozwoliłoby to na utrzymanie warunków eksportu mięsa drobiowego do krajów UE. W wystąpieniach do Komisji Europejskiej proponowane są różne warianty rozwiązań umożliwiające podtrzymanie eksportu na rynki Unii - wprowadzenie przed akcesją pełnej wzajemnej liberalizacji obrotów mięsem i przetworami drobiowymi lub wzajemne zawieszenie stawek celnych w obrotach mięsem drobiowym.


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę