Różnice w wielkości przejętych, sprzedanych i wydzierżawionych gruntów w poszczególnych województwach są bardzo duże. Skala form zagospodarowania gruntów WRSP: (sprzedaż, dzierżawa i inne) pozostają w ścisłej proporcji do areału jaki znajdował się w dyspozycji Skarbu Państwa na początku procesu transformacji i który to Agencja przejęła do Zasobu WRSP.
Najwięcej Agencja przejęła w woj. w warmińsko–mazurskim 816 tys. ha i w zachodniopomorskim 814 tys. ha a najmniej, tylko 39 tys. ha w woj. małopolskim i świętokrzyskim 50 tys. ha. Na obszarach Polski północnej i zachodniej, gdzie położona jest większość gruntów rolnych Skarbu Państwa, a zwłaszcza ta ich część, która pochodzi z byłych PGR, proces restrukturyzacji i prywatyzacji znacząco przyczynił się do poprawy struktury obszarowej prywatnych gospodarstw rolnych. Rezultatów takich nie można było osiągnąć w regionach południowej i środkowej Polski, gdzie udział gruntów rolnych Skarbu Państwa był znikomy. Rozdrobnienie rolnictwa w tych regionach było i nadal pozostaje bardzo duże. Według danych Narodowego Spisu Powszechnego przeciętna powierzchnia indywidualnego gospodarstwa rolnego w 2002 r. wahała się od 3,20 ha w woj. małopolskim do 17,07 ha w warmińsko-mazurskim.
Najwięcej gruntów Agencja sprzedała w województwie warmińsko-mazurskim 286 tys. ha oraz w zachodniopomorskim 217 tys. ha, najmniej (zaledwie) 12,4 tys. ha w małopolskim oraz w świętokrzyskim 19 tys. ha i śląskim 20 tys. ha. Ilość wydzierżawionych gruntów waha się od 14,6 tys. ha w woj. świętokrzyskim do 437 tys. ha w zachodniopomorskim. Do rozdysponowania pozostało w Zasobie 478,8 tys. ha: najmniej w woj. kujawsko-pomorskim tylko 3,2 tys. ha, a najwięcej 97,4 tys. ha w zachodniopomorskum.