Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Inflacja w październiku wyniosła 1,6% r/r

10 listopada 2005
Inflacja w październiku była niższa niż we wrześniu dzięki pozytywnym efektom obniżonej akcyzy na paliwo, uważają ekonomiści. W ciągu najbliższych miesięcy wskaźnik CPI może nieznacznie wzrosnąć, dodają.

Sześciu z jedenastu ekonomistów ankietowanych przez ISB spodziewa się inflacji październikowej na poziomie 1,6%, natomiast pozostałych pięciu – 1,5%, przy średniej na poziomie 1,6%.

We wrześniu inflacja wyniosła 1,8% r/r.

Inflacja w krótkim okresie zależy nadal od dwóch czynników: cen paliw i żywności. Inne czynniki nie dokładają się zbytnio do inflacji  – powiedział Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku.

Inflacja w październiku była niższa za sprawą ustąpienia efektu wysokich cen paliw, z jakim mieliśmy do czynienia we wrześniu. Chodzi tu o wpływ niższej akcyzy – stwierdził Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Zagrożeniem dla niskiej inflacji pozostają jednak ceny żywności.

Nieco większa zagadka dotyczy cen żywności, bo wrzesień i październik to okres, w którym ceny żywności zaczynają rosnąć – inflacja staje się wrażliwa na ten czynnik, niewielkie zmiany mogą znacząco wpłynąć na cały wskaźnik  – uważa Bielski.

W kolejny miesiącach inflacja powinna być stabilna.

Inflacja w ostatnich miesiącach roku będzie na podobnym poziomie tj. 1,5-1,6%. Inflację uratowała obniżka akcyzy na paliwa  – powiedział ekonomista Raiffeisen Banku.

Zdaniem ekonomisty BZ WBK, inflacja pod koniec roku nieco wzrośnie.

W grudniu przewidujemy inflację na poziomie 1,7%, na początku przyszłego roku możemy spodziewać się powrotu w okolice 2%, ale to nie jest początek marszu w górę  – powiedział Bielski.

Wzrost będzie wynikał z prawdopodobnego wycofania wrześniowej obniżki akcyzy w styczniu przyszłego roku; coraz częściej mówi się także, że będą podwyżki cen gazu  – dodał.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie powinna mieć jednak powodów obaw.

Ale inflacja nie powinna gwałtownie rosnąć wyraźnie powyżej 2%, przynajmniej przy takim popycie, z jakim mamy teraz do tej pory  – uważa ekonomista BZ WBK.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o inflacji w poniedziałek, 14 listopada, o godzinie 16:00.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę