Zakaz ten nie dotyczy jednak najbardziej znanego gatunku indyjskiego ryżu, czyli ryżu basmati. Na rynku azjatyckim brakuje ostatnio ryżu i państwa regionu obawiają się, że zapasy zgromadzone w poszczególnych krajach mogą okazać się niewystarczające.
Ceny ryżu na rynku azjatyckim wzrosły w ostatnich miesiącach o 50% i osiągnęły poziom najwyższy od dwudziestu lat. poziom. Wzrost cen jest efektem niższych plonów w ubiegłym roku oraz zniszczenia upraw w Bangladeszu przez ubiegłoroczny cyklon. Bangladesz był ważnym producentem ryżu na rynku azjatyckim, ale po zeszłorocznym kataklizmie musi go importować.
Również Birma, która była niegdyś eksporterem ryżu musi obecnie w wyniku złej polityki gospodarczej sprowadzać go z zagranicy. W tej sytuacji popyt na ryż produkowany przez dwóch potężnych eksporterów - Indie i Wietnam - znacznie się zwiększył, a to z kolei mogło doprowadzić do wzrostu cen, a nawet braku ryżu na miejscowych rynkach w obu krajach. Jedynym dużym eksporterem ryżu w Azji południowo-wschodniej pozostaje Tajlandia.