Polska ma obowiązek osiągnąć do roku 2009 unijne minimum opodatkowania papierosów w wysokości 64 euro za 1000 sztuk. Sejm pracuje nad nową ustawą o podatku akcyzowym. Jaka będzie struktura nowej akcyzy?
Według systemu obowiązującego w Unii Europejskiej opodatkowanie wyrobów tytoniowych łączy w sobie cztery składniki: stawka kwotowa akcyzy, stawka procentowa akcyzy, minimalna akcyza i NPKC (Najbardziej Popularna Kategoria Cenowa). Ale unijna dyrektywa daje krajom członkowskim swobodę w różnicowaniu stawek akcyzy tak, by można było zachować równowagę na rynkach lokalnych.
Obecnie akcyza stanowi 60 procent ceny detalicznej tanich papierosów, gdy udział tego podatku w cenie droższych nie przekracza 40 procent. Jeśli według branżowych ekspertów ta nierówność zostanie zachowana, z rynku zostaną wyparte tradycyjne polskie marki papierosów. Dlatego firmy tytoniowe opowiadają się za równym wzrostem opodatkowania akcyzą, wszystkich marek.
Ponieważ podwyżki będą tak wysokie producenci papierosów oczekują, że Sejm przyjmie zapis o jednoczesnym i równomiernym stosowaniu obu stawek podatku akcyzowego od papierosów, to znaczy: stawki kwotowej i procentowej, co pozwoli zachować różnice cenowe pomiędzy markami tanimi i drogimi. Oczekują także, że parlament wprowadzi minimum akcyzowe dla wyrobów tytoniowych. W opinii Colina Browna prezesa Reemtsma Polska SA niezbędne jest ustalenie minimalnego wymiaru podatku odnoszącego się do NPKC, który zapewni rynkowi czas na dostosowanie się do reżimu UE. Dzięki temu państwo będzie mogło kontrolować i równoważyć swój rynek krajowy w celu zagwarantowania: wpływów do budżetu z tytułu podatku akcyzowego, zapobieżenia dumpingowi niskich cen oraz zapewni rozpiętość cen konsumenckich.