Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

IJHAR-S: najgorzej oznakowane są makarony, a najlepiej jaja

23 kwietnia 2011
32 proc. żywności jest nieprawidłowo oznakowana, najwięcej błędów na etykietach stwierdzono na makaronach, a najmniej na jajach - podała w czwartek rzecznik Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Izabela Zdrojewska.
Wojewódzkie inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w IV kwartale ubiegłego roku przeprowadziły rutynową kontrolę oznakowania żywności sprawdzając, czy zawarte na etykietach informacje są zgodne z obowiązującymi przepisami. Zbadano ponad 1400 partii pieczywa, makaronu, przypraw, koncentratów spożywczych oraz jaj.
Nieprawidłowości wykryto w przypadku 458 partii, czyli ponad 32 proc. badanych towarów. Niezgodności w oznakowaniu wynosiły od 12,5 do 51 proc. w zależności od badanych partii.
Najgorzej oznakowany był makaron - 51 proc. nieprawidłowości, pieczywo miało złe etykiety w ponad 48 proc. partiach, przyprawy w ponad 28 proc., a koncentraty spożywcze w 17 proc. W sumie skontrolowano 351 producentów, czyli 9,2 proc. firm zarejestrowanych w inspektoratach.
Najczęściej w błąd wprowadzały klientów etykiety, które nie informowały o faktycznym składzie np. producent nazwał pieczywo - "chleb żytni", a z proporcji użytych mąk wynikało, że jest to chleb mieszany. W przypadku makaronu np. podawano, że jest on "domowy", a wyprodukowano go przy użyciu metod przemysłowych, stwierdzono też, że choć na etykiecie była sugestywna fotografia kury i jaj to w makaronie jaj nie znaleziono. Podobnie było z żurkiem z boczkiem, w którym tego ostatniego nie było.
Inspektorzy wojewódzcy w związku z wykrytymi nieprawidłowościami nałożyli na producentów 169 kar administracyjnych m.in. nakaz prawidłowego oznaczenia produktu oraz 53 kary finansowe łącznie warte ponad 41 tys. zł.
W porównaniu z wynikami z 2009 r. wzrósł odsetek źle oznakowanych partii pieczywa i makaronów, natomiast nieco mniej odnotowano błędnych oznakowań na koncentratach, przyprawach i jajach.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę