W sobotę (10.05.03r.) we Wrocławskiej Akademii Rolniczej odbyła się uroczysta inauguracja II Edycji Podyplomowych Studiów Wiedzy o Unii Europejskiej AGRO-UNIA.
Tradycyjnie zebranych gości studentów powitał kierownik Studiów - prof. dr hab. Tadeusz Trziszka. Przedstawił w krótkich słowach historie powołania do życia projektu AGRO-UNII, który jest realizowana w ramach współpracy Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wiejskiego Centrum Integracji Europejskiej i Pierwszego Portalu Rolnego.
Następnie głos zabrał prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz, Rektor AR we Wrocławiu, który w swoim przemówieniu przypominał o obowiązku jaki spoczywa na każdym Polaku - głosowaniu w czerwcowym referendum. Podkreślał że Polsce jest potrzebna wykwalifikowana kadra, która będzie w stanie sprostać zadaniom jakie stawia nam UE, szczególnie w sprawach rolnictwa, gospodarki żywnościowej.
Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, Jarosław Kałuża wyraził zadowolenie, że jest tworzony "bank kadr", w obszarze rolnictwa, który będzie chciał nie tylko wykorzystać w 100% fundusze przyznane regionowi, ale także będzie wstanie znaleźć zastosowanie dla funduszy nie wykorzystanych przez inne regiony. Powołał się w tym miejscu na słowa Konfucjusza: "Chińczycy jak budowali statek, nie tworzyli w sobie chęci budowania statku, tworzyli w sobie chęć podróżowania, statek poniżej wybudował się sam" I na tym na polegać wg niego rola absolwentów tych studiów: na wykształcaniu chęci, jeżeli się ją wybuduje to nie będzie problemu z wykorzystaniem unijnych funduszy.
Wicewojewoda K. Janik wyraził zadowolenie z kolejnej ciekawej inicjatywy, która w sposób zaprogramowany i dojrzały kształcić będzie w sprawach UE . Studentom powiedział aby pamiętali"że wszystko co będą robić będą robić nie dla kogoś tylko dla siebie"
Natomiast Jacek Soska, Prezes Wiejskiego Centrum Integracji Europejskiej, w słowach skierowanych do nowych studentów uczulił ich na problem szybkich zmian, które zachodzą w świecie " Studia te są aby was zainspirować, podpowiedzieć. Do was należy podnoszenie i uzupełnianie wiedzy, aby sprostać wymaganiom wam stawianym"
Prezes DIR-u Leszek Grala: "Najbardziej potrzeba jest wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza. Wtedy fundusze unijne napewno trafią do rolników."
Po zaplanowanych wystąpieniach, prof. Trziszka zwrócił się do zebranych z pytaniem czy jest jeszcze ktoś chętny do zabrania głosu. Z okazji skorzystał młody człowiek, pracownik Dolnośląskiego Centrum Doradztwa Rolniczego, którego zdjęcie zamieszczamy obok. Celem jego wystąpienia było pokazanie wysokiego poziomu polskiego szkolnictwa, szkoda tylko że uczynił to omawiając swoje życiowe osiągnięcia. Zresztą arogancja tej osoby nie rozpoczęła się i nie skończyła na tym. Na inauguracje przybył z półgodzinnym opóźnieniem a po swoim wystąpieniu wyszedł natychmiast nie czekając na ewentualne pytania.
Wśród uczestników II Edycji AGRO-UNII przeważają absolwenci kierunków rolniczych takich jak: ochrona środowiska, czy rolnictwo, którzy mają nadzieje że Studia te pomogą im w przyszłości znaleźć ciekawą prace. Pozostali studenci natomiast maja nadziej ze wiedza zdobyta w czasie studiów pozwoli im poradzić sobie z codziennymi problemami, z jakimi się spotykają w pracy z powodu niewystarczającej wiedzy co do funkcjonowania w UE. Mowa tu o pracownikach Urzędów Gmin, Urzędów Miejskich, mały i dużych firm prywatnych.
Po części uroczystej rozpoczął się interesujący i z humorem przygotowany wykład przeprowadzony przez prof. Kołacza na temat "Dostosowanie gospodarstw rolnych do wymogów Unii Europejskiej" , a następnie spotkanie przy symbolicznej lampce wina.