Eksperci Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową najwyżej ocenili działania gospodarcze w zakresie polityki pieniężnej, prawa dewizowego i ulg podatkowych oraz uruchomienie programu SAPARD. Najniższe oceny otrzymała propozycja wprowadzenia podatku importowego.
IBGR przedstawił do zaopiniowania ekonomistom, analitykom oraz dziennikarzom zajmującym się tematyką gospodarczą kilkadziesiąt decyzji podejmowanych przez rząd, parlament i Radę Polityki Pieniężnej, w tym roku. Eksperci uznali, że w większości zmiany należy ocenić pozytywnie i więcej pozytywnych zmian było w drugim kwartale.
Najwyższe oceny zyskały trzykrotne obniżki stóp procentowych oraz skuteczna walka z inflacją. Następnie uplasowała się nowelizacja prawa dewizowego przyjęta przez Sejm, umożliwiająca otwieranie kont dewizowych za granicą. Potem - program SAPARD, umożliwiający rozwój wsi i przygotowujący nas do lepszego korzystania z unijnej pomocy.
Najwięcej negatywnych ocen zyskał pomysł podatku importowego, a potem kolejno: wstrzymywanie prywatyzacji wielkich banków oraz próba przejęcia przez Skarb Państwa kontroli nad Stocznią Szczecińską.
Eksperci porównali Polskę z południowymi sąsiadami - Czechami i Słowacją. Z porównania wynika, że jesteśmy daleko w tyle jeśli chodzi o informatykę oraz prywatyzację.