Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Homary mają zmysł magnetyczny

2 stycznia 2003

Homary to pierwsze bezkręgowce, o których wiadomo, że posiadają zmysł magnetyczny – informują naukowcy amerykańscy na łamach najnowszego wydania tygodnika "Nature".

Homary z gatunku Panulirus argus, żyjące w Zatoce Meksykańskiej, potrafią powrócić do miejsca, z którego wyruszyły używając "mapy magnetycznej" – wynika z badań Larry'ego C. Bolesa i Kennetha J. Lohmanna z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill.

Naukowcy amerykańscy dowiedli w swoich eksperymentach, że homary, pokonując znaczne odległości dochodzące nawet do 200 km, potrafią określić swoją aktualną pozycję względem obranego celu nie kierując się ani położeniem słońca, ani wskazówkami zapachowymi, ani żadnymi innymi wynikającymi na przykład ze znajomości terenu, ale wewnętrznym "kompasem". Mimo to potrafią bezbłędnie powrócić do miejsca, z którego wyruszyły w morze.

Badacze chwytali homary w morzu i transportowali na odległość kilkudziesięciu kilometrów, odcinając im dostęp do wszelkich wrażeń zmysłowych - wzrokowych, czy chemicznych. Mimo to homary potrafiły wrócić do miejsca, z którego wyruszyły.

Inny eksperyment polegał na tym, że zmieniano homarom "mapę magnetyczną" stosując oddziaływanie magnetyczne. Wówczas zachowywały się one tak, jakby przeniesiono je do innego miejsca - korzystały wyłącznie z koordynatów magnetycznych, nie zwracając uwagi na dane geograficzne.

Wiadomo jak dotąd, że jedynie ptaki i nieliczne inne kręgowce posiadają zdolność tzw. prawdziwej nawigacji. Mrówki i pszczoły kierują się położeniem słońca lub śladami zapachowymi.

Odkrycie prawdziwej nawigacji u homarów sugeruje, że być może również inne wędrowne zwierzęta, np. ryby, płazy czy gady, używają podobnych mechanizmów – konkludują badacze.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę