Prawdopodobnie hodowcy rasowych psów i kotów, szczurów białych, dżdżownic, ryb akwariowych nadal będą traktowani na równi z innymi producentami rolnymi – wynika z trwającej debaty nad programem uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych.
Program uszczelnienia systemu ubezpieczeń społecznych rolników zakłada, że nastąpi ograniczenie dostępu do ubezpieczeń społecznych rolników dla osób prowadzących działalność w ramach niektórych działów specjalnych. Prawo do ubezpieczenia w KRUS zachowają tylko ci hodowcy, którzy prowadzą taką produkcję na dużą skalę. Jednak ostateczna lista działów specjalnych, aktualnie określonych w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 25 września 2002 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych, zostanie dostosowana dopiero po wejściu naszego kraju do UE.
Hodowcy zakwalifikowani jako rolnicy będą opłacać co kwartał, w części osobowej, składkę emerytalno-rentową w wysokości 30 proc. minimalnej emerytury. W części zależnej od dochodu uzyskiwanego z produkcji rolnej, wielkość składek będzie ustalana na podstawie ryczałtu lub prowadzonej rachunkowości. Dolna granica dochodu z poszczególnych działów specjalnych produkcji zostanie ustalona w trakcie konsultacji z Federacją Związków Zawodowych Producentów Rolnych.
Dochody pozostałych gospodarstw rolnych, w przyszłości będące podstawą do naliczania składki emerytalno-rentowej w KRUS, zostaną ustalane przy uwzględnieniu około 100 parametrów (m.in. wielkość powierzchni gospodarstwa, liczby zwierząt, areału upraw roślinnych). Dopiero po wprowadzeniu nowego modelu wyliczenia dochodu planowane jest wprowadzenie nowych zasad ustalania składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
Najpoważniejszym problemem pozostaje kwestia, kto poniesie koszty związane z wyliczeniem dochodu oraz stworzeniem specjalnego oprogramowania. Zdaniem ekspertów, KRUS powinien posiadać uprawnienia do przeprowadzania kontroli dochodów ubezpieczonych. W tym celu niezbędna jest możliwość bezpłatnego dostępu KRUS do danych instytucji państwowych przy weryfikacji deklaracji rolników. Nie jest wykluczone, że reforma systemu ubezpieczeniowego spowoduje także konieczność stworzenia systemu ewidencji gospodarstw rolnych w KRUS.