W najbliższych dniach nasz kraj znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu powstałego nad Północnym Atlantykiem. W związku z tym wzrośnie gradient ciśnienia i prędkość wiatru. Na Śnieżce powieje z prędkością około 100 km/h – ostrzega synoptyk TVN Meteo. Z niżem związane są dwa fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą opady deszczu.
We wtorek nad zachodnią i północno-zachodnią Polskę nasunie się kolejna zatoka niżowa związana z głębokim i rozległym niżem Hergen, którego centrum położony jest w rejonie Szkocji.
Synoptycy prognozują, że po południu od strony Niemiec przyjdzie do nas front okluzji związany z niżem (powstały z połączenia frontu ciepłego z doganiającym go chłodnym frontem).
Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie.
- Taka pogoda jest wynikiem oddziaływania dwóch frontów atmosferycznych związanych z wyjątkowo głębokim niżem – mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Ostrzeżenia przed porywistym wiatrem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) chcąc przestrzec przed wystąpieniem silnego wiatru mogącego powodować zagrożenie dla życia i szkody materialne, wydał ostrzeżenia przed sztormem (2 stopień) dla strefy brzegowej Bałtyku oraz silnym wiatrem w województwie pomorskim oraz powiecie elbląskim.
Wiatr zyska na sile
W środę ośrodek niżu przesunie się nad Morze Norweskie. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie front atmosferyczny.
Wiał będzie umiarkowany wiatr z południa i z południowego zachodu. Na północy oraz w rejonach górskich będzie on silny i porywisty, do 60 km/h. Wysoko w górach będzie on zadecydowanie mocniejszy, do 80 km/h w Sudetach oraz do 100 km/h w Tatrach.
W Tatrach halny
- Zjawiska fenowe w górach utrzymają się do czwartku. Do tego czasu wiał będzie ciepły, ale bardzo nieprzyjemny wiatr z południowego zachodu. W wyższych partiach gór nawet ponad 100 km/h – mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Halny, to wiatr typu fenowego, wiejący w południowej części Polski – w Karpatach i Sudetach. Najgwałtowniejszy jest on jednak na Podhalu, gdzie wiatr opada ze szczytów Tatr. Fen jest ciepły, suchy i porywisty.
W wyniku zmian fizycznych następuje ogrzewanie i osuszanie spadającego powietrza z gór w kierunku dolin. Towarzyszy temu ocieplenie w obszarze jego oddziaływania – nawet o 10-20 st. C w ciągu kilkunastu minut.
Znaczna siła fenu może powodować niekiedy zniszczenia. Wiatr wpływa również bardzo negatywnie na samopoczucie.
9076889
1