Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Hergen niesie do Polski silny wiatr. Powieje do 100 km/h

5 stycznia 2016
W najbliższych dniach nasz kraj znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu powstałego nad Północnym Atlantykiem. W związku z tym wzrośnie gradient ciśnienia i prędkość wiatru. Na Śnieżce powieje z prędkością około 100 km/h – ostrzega synoptyk TVN Meteo. Z niżem związane są dwa fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą opady deszczu.
We wtorek nad zachodnią i północno-zachodnią Polskę nasunie się kolejna zatoka niżowa związana z głębokim i rozległym niżem Hergen, którego centrum położony jest w rejonie Szkocji.
Synoptycy prognozują, że po południu od strony Niemiec przyjdzie do nas front okluzji związany z niżem (powstały z połączenia frontu ciepłego z doganiającym go chłodnym frontem).

Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie.
- Taka pogoda jest wynikiem oddziaływania dwóch frontów atmosferycznych związanych z wyjątkowo głębokim niżem – mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Ostrzeżenia przed porywistym wiatrem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) chcąc przestrzec przed wystąpieniem silnego wiatru mogącego powodować zagrożenie dla życia i szkody materialne, wydał ostrzeżenia przed sztormem (2 stopień) dla strefy brzegowej Bałtyku oraz silnym wiatrem w województwie pomorskim oraz powiecie elbląskim.
Wiatr zyska na sile
W środę ośrodek niżu przesunie się nad Morze Norweskie. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie front atmosferyczny.
Wiał będzie umiarkowany wiatr z południa i z południowego zachodu. Na północy oraz w rejonach górskich będzie on silny i porywisty, do 60 km/h. Wysoko w górach będzie on zadecydowanie mocniejszy, do 80 km/h w Sudetach oraz do 100 km/h w Tatrach.
W Tatrach halny
- Zjawiska fenowe w górach utrzymają się do czwartku. Do tego czasu wiał będzie ciepły, ale bardzo nieprzyjemny wiatr z południowego zachodu. W wyższych partiach gór nawet ponad 100 km/h – mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Halny, to wiatr typu fenowego, wiejący w południowej części Polski – w Karpatach i Sudetach. Najgwałtowniejszy jest on jednak na Podhalu, gdzie wiatr opada ze szczytów Tatr. Fen jest ciepły, suchy i porywisty.
W wyniku zmian fizycznych następuje ogrzewanie i osuszanie spadającego powietrza z gór w kierunku dolin. Towarzyszy temu ocieplenie w obszarze jego oddziaływania – nawet o 10-20 st. C w ciągu kilkunastu minut.
Znaczna siła fenu może powodować niekiedy zniszczenia. Wiatr wpływa również bardzo negatywnie na samopoczucie.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę