Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Herbata zdrożeje, bo na świecie brakuje surowca

29 września 2009
Światowym rynkom herbaty grozi deficyt tego produktu, oceniany na co najmniej 10 procent - poinformowały indyjskie media. Tegoroczne zbiory będą mniejsze w Indiach, Kenii i Sri Lance - krajach, które są największymi eksporterami herbaty i dostarczają razem ponad 50 proc. tego produktu na światowe rynki.

Mimo spadku zbiorów, Indie chcą modernizować sektor przemysłu herbacianego. Rządowe inwestycje w tę gałąź przemysłu zapowiedział w piątek w Kalkucie minister handlu i przemysłu Anand Sharma na spotkaniu z producentami herbaty.

W rządowym XI planie pięcioletnim na lata 2007-2012 przewidziano na ten cel równowartość 160 mln dolarów. W poprzedniej pięciolatce w rozwój sektora rząd zainwestował 70 mln dolarów. Minister ma nadzieję, że między innymi dzięki tym funduszom i modernizacji sektora herbacianego, Indie odzyskają dominującą pozycję na światowym rynku herbaty.

Jednocześnie tegoroczne zbiory tego produktu zapowiadają się niezbyt dobrze. W okresie od stycznia do lipca 2009 roku zebrano o 3,3 proc. herbaty mniej niż w tym okresie 2008 roku - podał indyjski zarząd herbaty (India Tea Board) podlegający ministerstwu handlu i przemysłu.

Indyjscy producenci herbaty spodziewają się niższych zbiorów także w nadchodzącym sezonie. W rejonach uprawy herbaty opady deszczów monsunowych były najmniejsze od siedmiu lat i susza uszkodziła część krzewów.

Choć Indie wyeksportowały w pierwszym półroczu 2009 roku o 14 proc. mniej herbaty niż w analogicznym okresie 2008 roku, to dzięki rekordowo wysokim cenom na światowym rynku wartość tego segmentu eksportu nie zmalała.

W związku ze spodziewanym deficytem herbaty na rynku światowym w przyszłym roku, prognozuje się wzrost aż o 15 proc. i tak rekordowo wysokich cen tej używki.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę