Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

5 stycznia 2016
Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 8,7 proc. rok do roku, po wzroście o 6,5 proc. w październiku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w listopadzie rok do roku o 9,2 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,6 proc.

- Te dane są ewidentnie lepsze niż się spodziewaliśmy. Pojawiają się co prawda sygnały sugerujące nadchodzące spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale są one wolniejsze niż oczekiwano. Dane wspierające wzrost gospodarczy w czwartym kwartale powinny wynieść ok. 4 proc. - uważa Agnieszka Decewicz, ekonomistka BZ WBK.

- Dzięki deprecjacji złotego poprawia się konkurencyjność polskiego przemysłu. Rośnie eksport netto. Niewykluczone więc, że w 2011 roku wzrost PKB przekroczy nawet 4 proc. - mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w listopadzie, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 5,7 proc., natomiast w porównaniu z październikiem spadła o 2,2 proc.

- Tak dobre dane są zasługą przetwórstwa przemysłowego. Również dobre dane widać w sektorze przedsiębiorstw nastawionych na eksport. Wydaje nam się, że ten rok, jeśli chodzi o dynamikę produkcji, zamknie się na zadowalającym poziomie. Wyraźniejszych sygnałów nadchodzącego spowolnienia oczekujemy dopiero w 2012 roku - mówi w rozmowie z WP Agnieszka Decewicz.

Sprawdź, jak kształtowała się produkcja przemysłowa w poprzednich miesiącach »

- Polski przemysł jest ciągle silny. Bardzo mocno rośnie przetwórstwo przemysłowe. Jeśli mamy szybki wzrost produkcji przy stabilizacji lub spadku popytu zagranicznego, oznaczać to może działanie mechanizmu, jak w 2009 roku. Osłabienie złotego krótkookresowo poprawia konkurencyjność polskiego przemysłu. Dobre nastroje w przemyśle przekładają się na wzrost wynagrodzeń, a to powinno pozytywnie wpłynąć na zachowania gospodarstw domowych, czyli zachęcić je do utrzymania dotychczasowej skłonności do konsumpcji - uważa Jacek Adamski.

Ceny produkcji przemysłowej w listopadzie wzrosły o 8,9 proc. rok do roku, po wzroście o 8,5 proc. w ujęciu rocznym w październiku. W ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,7 proc. - poinformował GUS.

- Dane cen producentów były nieco wyższe niż się spodziewano. Dane pokazały wzrost o 8,9 proc. Główny czynnik wzrostu to przede wszystkim wpływ osłabienia złotego. W nadchodzących miesiącach powinno przyjść stopniowe obniżenie cen producentów - mówi ekonomistka BZ WBK.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w listopadzie wzrosły o 8,7 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę