europejskie forum rolników 2025

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

20 września 2011
Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 8,1 proc. rdr, po wzroście o 1,8 proc. w lipcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w sierpniu rdr o 5,4 proc., a mdm wzrosła o 2,2 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w sierpniu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 3,1 proc., natomiast w porównaniu z lipcem spadła o 0,8 proc.

- To dane sporo lepsze od oczekiwań rynków - powiedział WP dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers DM. - To oczywiście dobra wiadomość. Znajdujemy się w bardzo istotnej fazie oceny gospodarki. Wszyscy zwalniają - USA, Europa, Niemcy, pytanie było, na ile zwolni Polska. Te sierpniowe dane pokazują, że jest spora szansa, iż to spowolnienie będzie łagodne.

Ekonomista podkreśla, że dane pokazują, iż nie ma ograniczenia aktywności gospodarczej w Polsce, ale trzeba poczekać na kolejne dane z gospodarki. - Te, które dziś otrzymaliśmy, pokazują, że nie ma potwierdzenia, że jest naprawdę źle - komentuje Kwiecień.

Piotr Bielski, ekonomista z BZ WBK, podkreśla, że oczekiwania były dwa razy niższe od tego, co podał GUS. - Pamiętajmy o tym, iż poprzednie dane były dość pesymistyczne, PMI też był słaby, co przełożyło się na to, iż było uzasadniona ocena, że osłabienie za granicą już ma wpływ i ciąży na polskich eksporterach i polskiej produkcji. Tak źle jednak nie jest.

Bielski zwraca uwagę, że w tym roku w tym samym okresie mieliśmy jeden dzień roboczy więcej niż w 2010.

- Dane te nie wykluczają jednak tego, że spowolnienie mimo wszystko przyjdzie. Stopniowo będziemy obserwowali wyhamowanie spowodowane spowolnieniem za granicą - uważa ekonomista.

- Wyjątkowo zaskakujący in plus - tak wzrost produkcji skomentował Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. - Nie wyciągałbym jednak z tych danych daleko idących wniosków na przyszłość. Tak gwałtowny skok dynamiki produkcji sugeruje, że pewną rolę mogły odgrywać czynniki jednorazowe. Takie skoki dynamiki zdarzały się czasami w przeszłości, m.in. w 2008 r. (kwiecień i wrzesień), kiedy ogólna tendencja była ewidentnie spadkowa. Możemy mieć do czynienia z podobną sytuacją. We wrześniu wzrost produkcji będzie zapewne znacząco niższy - uważa Morawski.

Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu wzrosły o 6,6 proc. rdr, po wzroście o 5,9 proc. rdr w lipcu, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,4 proc. - podał GUS.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w sierpniu wzrosły o 6,3 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę