Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

5 stycznia 2016
Główny Urząd Statystyczny podał informacje dotyczące produkcji przemysłowe. Dane o kondycji polskiej gospodarki niemiło zaskoczyły! Licząc rok do roku produkcja w czerwcu wzrosła o 2 proc. Licząc miesiąc do miesiąca Główny Urząd Statystyczny odnotował wzrost o 1,1 proc. Są to zaskakujące dane. Analitycy oczekiwali wzrostu rok do roku na poziomie 5,5 proc. - 6 proc. W stosunku do maja oczekiwali 5,5 proc. wzrostu.

- Nie jest to jednak duży spadek; do euro i dolara ruchy są naprawdę minimalne - mówi WP Piotr Bujak, ekonomista banku Zachodniego WBK. Jego zdaniem dane o produkcji są rzeczywiście zaskakujące, ale nie należy na tej podstawie wyciągać zbyt daleko idących wniosków. - Pamiętajmy, że w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z dużym odbiciem. Poza tym pamiętajmy, że jest to wskaźnik bardzo wrażliwy na wahania, niekiedy wystarczy, że nie zostanie zrealizowane jedno duże zlecenie i już to odbija się na jego wartości - uspokaja.

W następstwie danych złoty stracił nieco na wartości. Większą reakcję można dostrzec na giełdzie. WIG20 spadł o 8 punktów.

"Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych była w czerwcu br. o 2,0 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano najwyższy wzrost w 2010 r. – o 14,3 proc.) i o 1,1 proc. wyższa w porównaniu z majem br." - czytamy w komunikacie GUS.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w czerwcu o 4,5 proc. licząc rok do roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 2,2 proc. - poinformował GUS.

W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu. "M.in. w produkcji metali – o 22,1 proc., wyrobów z metali – o 20,5 proc., mebli – o 18,7 proc., wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych – o 16,9 proc. (po wysokim wzroście w poprzednim miesiącu – o 26,7 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 10,0 proc. oraz urządzeń elektrycznych – o 8,3 proc. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił w 11 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 30,5 proc. (przy wzroście w ub. roku – o 97,6 proc.), maszyn i urządzeń – o 11,5%, wyrobów farmaceutycznych – o 6,8% oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 3,2 proc." - czytamy w komunikacie GUS.

W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 7,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

GUS podał również dane o cenach produkcji przemysłowej. W czerwcu wzrosły o 5,6 proc. rdr, po wzroście o 6,3 proc. rdr w maju po korekcie, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w czerwcu wzrosły o 5,6 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę