Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2012 r. wzrosły o 4,1 proc. w stosunku do stycznia 2011 roku, a w porównaniu z grudniem 2011 r. wzrosły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 4,3 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,8 proc.
- Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że krótkookresowy szczyt inflacji mamy za sobą. Apogeum cen żywności mieliśmy w kwietniu zeszłego roku. W 2012 spodziewam się stabilizacji, a nawet spadku tych cen - uważa ekonomista Marek Zuber.
Ekonomista w TVN CNBC powiedział, że jego zdaniem nie będzie potrzeby podwyższania stóp procentowych. - Nie widzę powodów do szybkiego ich podwyższenia. I lepiej, żeby do tych podwyżek nie dochodziło. Będziemy mieli prawdopodobnie do czynienia ze spowalniającą gospodarką i każda podwyżka mogłaby jeszcze bardziej tłumić ten wzrost.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,5 proc. - podał GUS w komunikacie. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za owoce, warzywa oraz jaja. Wzrosły ceny mięsa wołowego, wieprzowego i wędlin. Wyższe były także ceny ryb, mleka, tłuszczów roślinnych i zwierzęcych oraz serów. Nieznacznie mniej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili natomiast za cukier i drób. W styczniu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych, w tym najbardziej podrożały wody mineralne lub źródlane i soki.
Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,7 proc. więcej niż w grudniu ub. roku.
W styczniu br., w porównaniu do grudnia ub. roku, odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 3,2 proc.).
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 1,6 proc. Podrożało użytkowanie mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne, wywóz nieczystości (śmieci), a także zaopatrywanie w wodę. W styczniu br. wzrosły ceny nośników energii. Obowiązujące od stycznia br. nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożała także energia cieplna i opał. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.
7812558
1