MERCOSUR1
TSW_XV_2025

GUS: Ceny żywności w górę o 1,7 proc.

28 października 2003

Żywność zdrożała nieoczekiwanie mocno, jednak analitycy uspokajają, że szybki wzrost inflacji z tego powodu nie grozi. Rząd nie jest tego taki pewien.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w pierwszej połowie października wzrosły o 1,7 proc. w porównaniu z pierwszą połową września (i 1,4 proc. w porównaniu z drugą) - podał w poniedziałek GUS. To sporo więcej od oczekiwań analityków - średnia ich prognoz wynosiła 1,12 proc.

Wzrost cen to nie jest już tylko wynik sezonowego drożenia owoców i warzyw. Po wyłączeniu cen tych produktów okazuje się, że w ciągu miesiąca żywność zdrożała o 1,1 proc.

Najmocniej podrożał nabiał (o 5,3 proc.), w tym same jaja aż o 29,8 proc. Ten wzrost może być efektem zbliżania się zakazu karmienia zwierząt mączkami kostnymi (wejdzie w życie 1 listopada). Hodowcy stosujący do tej pory tanie mączki już przerzucają się na droższe karmy - zbożowe i sojowe.

Przez ostatni miesiąc taniały jedynie wyroby cukiernicze (o 0,1 proc.) i wody oraz soki (o 0,2 proc.).

Według Grzegorza Wójtowicza z Rady Polityki Pieniężnej najnowsze dane GUS nie zmieniają nic w obrazie gospodarki. Podtrzymał on swoją prognozę inflacji na poziomie 1,3 proc. w grudniu. Taką samą prognozę przedstawia Marcin Mróz, główny ekonomista banku Société Générale. Jego zdaniem wzrost cen jest wciąż ograniczany przez słaby popyt wewnętrzny. - Z tego samego powodu na cenach nie powinno odbić się ostatnie osłabienie złotego. Konsumenci raczej szukać będą tańszych krajowych produktów lub całkiem zrezygnują z drożejących produktów importowanych - wyjaśnił, zastrzegając, że wpływ osłabienia złotego byłby widoczny w cenach dopiero za kilka miesięcy, pod warunkiem że złoty pozostawałby słaby przez ten czas.

Ministerstwo Finansów ogłosiło po zapoznaniu się z danymi GUS, że inflacja w październiku wzrośnie do 1,2 proc., z 0,9 proc. we wrześniu. Marcin Mróz uważa, że będzie to 1 proc.


POWIĄZANE

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej ...

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi dziś przed kluczowym w...

Aplikacje IoT służą zintegrowaniu urządzeń, sensorów i całej infrastruktury, dzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę