Ponad dwa miliony osób rocznie choruje w Polsce na grypę. Łamanie w kościach, bóle mięsni i podwyższona temperatura to znak, że zaczyna się choroba. Coraz popularniejsze są szczepienia przeciw grypie. Choć co roku tworzy się nowe szczepionki, ich zastosowanie wcale nie gwarantuje, że wirus nas nie dopadnie.
Szczepionka chroni przed zachorowaniem na grypę, ale nie chroni przed przeziębieniem – mówi Anna Rusiecka z katowickiego sanepidu. Według niej najlepiej zaszczepić się jesienią, między wrześniem, a listopadem.
Doktor Jaromir Kuleszyński ze Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach zapewnia, że skuteczność szczepień przeciw grypie jest bardzo wysoka i sięga 90 procent. Oprócz wymiernych korzyści zdrowotnych istnieją też wymierne korzyści finansowe. W przeliczeniu na każdą zaszczepioną osobę oszczędności sięgają pięćdziesięciu złotych – dodaje.
Zanim jednak zdecydujemy się na szczepienie powinniśmy wiedzieć o przeciwwskazaniach. Nie możemy się szczepić, gdy jesteśmy przewlekle chorzy (np. chorujemy na zapalenie płuc lub oskrzeli) lub jesteśmy uczuleni na którykolwiek składnik szczepionki. Nie szczepi się dzieci, które mają mniej niż pół roku. Każde szczepienie powinno poprzedzić badanie lekarskie.
Koszt szczepionki wynosi około 30 złotych, a zaszczepić się można w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub w przychodni lekarskiej.