Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Groźna chemia w krowim mięsie

3 grudnia 2015
Czy można bez strachu kupować wołowinę w sklepie? Nikt już chyba nie jest tego pewien po aferze z padłymi krowami - pisze FAKT.pl. Mięso, które policja odkryła u właściciela ubojni pod Białą Rawską, rzeczywiście było niebezpieczne. Zawierało monstrualne ilości antybiotyków, którymi faszerowano krowy, a które mogą siać spustoszenie także w naszym organizmie.

Nie ważne, czy są to tabletki, zastrzyki, syropy. Nadmiar antybiotyków jest dla ludzi niebezpieczny. Także wtedy, gdy - jak w przypadku trefnej wołowiny - środki te są mięsie. Skąd mamy jednak wiedzieć, że dzieje się z nami coś złego?

Pierwszym sygnałem jest pojawienie się na skórze lub wewnątrz organizmu grzybic. - Są to trudne do wyleczenia grzybice języka i jamy ustnej (afty), skóry, u kobiet pochwy, a także grzybice w jelitach - tłumaczy lekarze Waldemar Pawłowski (52 l.).

Grzybice mają fatalny wpływ na naszą odporność, a osłabiony organizm jest łatwiej podatny na inne choroby. Jest jeszcze inne niebezpieczeństwo. Nadmiar antybiotyków przyjmowanych bez leków osłonowych zaburza pracę jelit i nerek, może uszkodzić nerki i wątrobę. A to prowadzi do poważnych schorzeń w rodzaju kamicy żółciowej i cukrzycy.

- Nie jest tajemnicą, że rolnicy czy handlarze żywcem podają rożne specyfiki zwierzętom rzeźnym - zdradza weterynarz spod Olsztyna. - W krajach Europy postkomunistycznej mamy nielegalny obrót lekami, a w Polsce zużywa się najwięcej antybiotyków w Europie. Dotyczy to także antybiotyków podawanych zwierzętom - tłumaczy weterynarz.

Jeśli krowa trafi na obój bezpośrednio po kuracji antybiotykowej, wchłonięte antybiotyki zostają w mięsie i są praktycznie niewykrywalne. Dopiero po zjedzeniu przez człowieka uwalniają się i sieją w naszym organizmie spustoszenie.

Dlatego mięso w ubojniach kontrolują weterynarze. Ale ten system nie zawsze zdaje egzamin. W ubojni pod Białą weterynarze byli tylko przez kilka godzin, a ubój trwał całą dobę. Brakowało też dokumentów z informacją, jakie leki podawano zwierzętom.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę