Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Główny Lekarz Weterynarii informuje

5 stycznia 2016
Prezentujemy komunikat  Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie zafałszowania wołowych hamburgerów mięsem końskim
Nawiązując do komunikatu nr 1 informuję, co następuje.

W nawiązaniu do informacji przedstawionej przez Ministra Rolnictwa Irlandii, Pana Simon Coveney`a, uprzejmie informuję, że powiadomienie zostało faktycznie przesłane pocztą elektroniczną (e-mail) w sobotę w godzinach popołudniowych przez Głównego Lekarza Weterynarii Irlandii, a kolejny e-mail został przekazany w niedzielę, jednakże Główny Lekarz Weterynarii Polski, nie został powiadomiony telefonicznie, ani za pośrednictwem wiadomości tekstowej (SMS) o fakcie przesłania informacji e-mailem.
Oficjalnie Główny Lekarz Weterynarii Polski otrzymał informację telefoniczną w sobotę dnia 26 stycznia br. o prawdopodobnym przesłaniu RASFF przez stronę irlandzką. Powiadomił niezwłocznie dr Krzysztofa Jażdżewskiego Zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii i dr Marcina Kozłowskiego Dyrektora Biura Bezpieczeństwa Żywności. Główny Lekarz Weterynarii polecił przybyć do pracy w dniu 27.01.2013 r. (niedziela).
W związku z otrzymaną informacją dnia 27 stycznia 2013 r. (niedziela) zwołany został sztab kryzysowy w Głównym Inspektoracie Weterynarii. Tego samego dnia polecono przeprowadzenie kontroli w 2 województwach, na terenie których funkcjonują 3 zakłady dostarczające surowiec – mrożone drobne mięso wołowe do zakładu irlandzkiego, w którym wykryto zafałszowania mięsem końskim. Dodać należy, że dnia 27.01.13 r. dr Krzysztof Jażdżewski skontaktował się telefonicznie z dr M. Blake’em CVO Irlandii żądając dodatkowych informacji dot. tej sytuacji.
Z-ca Głównego Lekarza Weterynarii w dniu 27 stycznia 2013 r. (niedziela) sprwadził czy Polska otrzymała jakiekolwiek powiadomienie RASFF. W systemie RASFF nie było żadnej informacji, o której to poinformował na konferencji prasowej w sobotę, Minister Rolnictwa Irlandii, Pan Simon Coveney`a
Dnia 28 stycznia 2013 r., po otrzymaniu informacji od strony irlandzkiej o kolejnych zakładach, które sprzedały mięso do zakładu rozbioru i przetwórstwa wysyłającego do zakładu w Irlandii, polecono 4 wojewódzkim lekarzom weterynarii przeprowadzenie kontroli w 5 rzeźniach, które dostarczały mięso.
Dnia 29 stycznia 2013 r., odbyła się kolejna telekonferencja z władzami irlandzkimi w przedmiotowej sprawie.
Tego samego dnia pobrano 14 próbek na gatunkowość z zakładu, który bezpośrednio wysyłał wołowinę do Irlandii, w celu stwierdzenia obecności mięsa końskiego w mięsie wołowym. Próbki zostały przekazane do Państwowego Instytutu Weterynarii Państwowego - Instytutu Badawczego w Puławach, a ich wyniki otrzymane w dniu 1 lutego 2013 r. nie potwierdziły obecności DNA koni.
Dnia 1 lutego 2013 r., wysłano dodatkowe pytanie do władz irlandzkich o materiał, z którego pobierane były próbki do badań. Tego samego dnia przedstawiciel właściwej władzy Irlandii poinformował w późnych godzinach wieczornych, że próbki były pobierane z surowca, który został wg Irlandczyków dostarczony przez polski zakład.
Dnia 4 lutego br. zebrano informację z poszczególnych województw i poddano analizie. Z analizy wynika, że w żadnym z kontrolowanych zakładów
 nie
stwierdzono, tak w analizowanym okresie jak też we wcześniejszym, przesłania mięsa innego niż mięso wołowe do podmiotu wysyłającego mięso do Irlandii.
Dnia 5 lutego 2013 r. w kolejnej wiadomości władze irlandzkie poinformowały o wykryciu obecności 75% koniny w mięsie wołowym pochodzącym z polskiej rzeźni, która dostarczała surowiec do zakładu wysyłającego do Irlandii.
W związku z utrzymywanym przez stronę irlandzką stwierdzeniem, że dokonano zafałszowania hamburgerów wołowych polską koniną, polska Inspekcja Weterynaryjna przeprowadza kontrole we wszystkich rzeźniach, zakładach rozbioru i przetwórstwa koniny, w czasie której dokona się krzyżowej weryfikacji dokumentów.
Dodać należy, że zakład wysyłający mięso wołowe zwrócił się z prośbą do władz Irlandii o możliwość pobrania kontrpróbek z zakwestionowanej partii w zakładzie irlandzkim, jak również zakład ten pragnął obejrzeć zakwestionowane bloki mrożonego mięsa w celu stwierdzenia, czy etykiety oraz sposób pakowania jest zgodny z zasadami obowiązującymi w zakładzie. Władze irlandzkie odmówiły próbkobrania i inspekcji na miejscu przez przedstawicieli zakładu. W związku z powyższym, Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się w dniu dzisiejszym (6 luty 2013 r.) do władz Irlandii o możliwość pobrania takich kontrpróbek w obecności przedstawicieli obydwu zakładów, oraz przedstawicieli polskiej Inspekcji Weterynaryjnej.
Z całą stanowczością Główny Lekarz Weterynarii Polski pragnie poinformować, że nigdy informacja o prawdopodobnym zafałszowaniu mięsa wołowego, mięsem końskim nie została wygenerowana w systemie RASFF.
Dodatkowo, Główny Lekarz Weterynarii w dniu dzisiejszym (6 luty 2013 r.) zwrócił się ponownie z oficjalnym pismem do władz weterynaryjnych Irlandii o przekazanie kompletu dokumentów dotyczących zakwestionowanego towaru, poczynając od dokumentów handlowych: HDI, CMR, etc. do wyników badań próbek pobranych z konkretnej palety danej partii oraz dokumentacji fotograficznej etykiet nałożonej na konkretną paletę z towarem.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę