Prezentujemy komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie zafałszowania wołowych hamburgerów mięsem końskim
Nawiązując do komunikatu nr 1 informuję, co następuje.
W nawiązaniu do informacji przedstawionej przez Ministra Rolnictwa Irlandii, Pana Simon Coveney`a, uprzejmie informuję, że powiadomienie zostało faktycznie przesłane pocztą elektroniczną (e-mail) w sobotę w godzinach popołudniowych przez Głównego Lekarza Weterynarii Irlandii, a kolejny e-mail został przekazany w niedzielę, jednakże Główny Lekarz Weterynarii Polski, nie został powiadomiony telefonicznie, ani za pośrednictwem wiadomości tekstowej (SMS) o fakcie przesłania informacji e-mailem.
Oficjalnie Główny Lekarz Weterynarii Polski otrzymał informację telefoniczną w sobotę dnia 26 stycznia br. o prawdopodobnym przesłaniu RASFF przez stronę irlandzką. Powiadomił niezwłocznie dr Krzysztofa Jażdżewskiego Zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii i dr Marcina Kozłowskiego Dyrektora Biura Bezpieczeństwa Żywności. Główny Lekarz Weterynarii polecił przybyć do pracy w dniu 27.01.2013 r. (niedziela).
W związku z otrzymaną informacją dnia 27 stycznia 2013 r. (niedziela) zwołany został sztab kryzysowy w Głównym Inspektoracie Weterynarii. Tego samego dnia polecono przeprowadzenie kontroli w 2 województwach, na terenie których funkcjonują 3 zakłady dostarczające surowiec – mrożone drobne mięso wołowe do zakładu irlandzkiego, w którym wykryto zafałszowania mięsem końskim. Dodać należy, że dnia 27.01.13 r. dr Krzysztof Jażdżewski skontaktował się telefonicznie z dr M. Blake’em CVO Irlandii żądając dodatkowych informacji dot. tej sytuacji.
Z-ca Głównego Lekarza Weterynarii w dniu 27 stycznia 2013 r. (niedziela) sprwadził czy Polska otrzymała jakiekolwiek powiadomienie RASFF. W systemie RASFF nie było żadnej informacji, o której to poinformował na konferencji prasowej w sobotę, Minister Rolnictwa Irlandii, Pan Simon Coveney`a
Dnia 28 stycznia 2013 r., po otrzymaniu informacji od strony irlandzkiej o kolejnych zakładach, które sprzedały mięso do zakładu rozbioru i przetwórstwa wysyłającego do zakładu w Irlandii, polecono 4 wojewódzkim lekarzom weterynarii przeprowadzenie kontroli w 5 rzeźniach, które dostarczały mięso.
Dnia 29 stycznia 2013 r., odbyła się kolejna telekonferencja z władzami irlandzkimi w przedmiotowej sprawie.
Tego samego dnia pobrano 14 próbek na gatunkowość z zakładu, który bezpośrednio wysyłał wołowinę do Irlandii, w celu stwierdzenia obecności mięsa końskiego w mięsie wołowym. Próbki zostały przekazane do Państwowego Instytutu Weterynarii Państwowego - Instytutu Badawczego w Puławach, a ich wyniki otrzymane w dniu 1 lutego 2013 r. nie potwierdziły obecności DNA koni.
Dnia 1 lutego 2013 r., wysłano dodatkowe pytanie do władz irlandzkich o materiał, z którego pobierane były próbki do badań. Tego samego dnia przedstawiciel właściwej władzy Irlandii poinformował w późnych godzinach wieczornych, że próbki były pobierane z surowca, który został wg Irlandczyków dostarczony przez polski zakład.
Dnia 4 lutego br. zebrano informację z poszczególnych województw i poddano analizie. Z analizy wynika, że w żadnym z kontrolowanych zakładów
nie
stwierdzono, tak w analizowanym okresie jak też we wcześniejszym, przesłania mięsa innego niż mięso wołowe do podmiotu wysyłającego mięso do Irlandii.
Dnia 5 lutego 2013 r. w kolejnej wiadomości władze irlandzkie poinformowały o wykryciu obecności 75% koniny w mięsie wołowym pochodzącym z polskiej rzeźni, która dostarczała surowiec do zakładu wysyłającego do Irlandii.
W związku z utrzymywanym przez stronę irlandzką stwierdzeniem, że dokonano zafałszowania hamburgerów wołowych polską koniną, polska Inspekcja Weterynaryjna przeprowadza kontrole we wszystkich rzeźniach, zakładach rozbioru i przetwórstwa koniny, w czasie której dokona się krzyżowej weryfikacji dokumentów.
Dodać należy, że zakład wysyłający mięso wołowe zwrócił się z prośbą do władz Irlandii o możliwość pobrania kontrpróbek z zakwestionowanej partii w zakładzie irlandzkim, jak również zakład ten pragnął obejrzeć zakwestionowane bloki mrożonego mięsa w celu stwierdzenia, czy etykiety oraz sposób pakowania jest zgodny z zasadami obowiązującymi w zakładzie. Władze irlandzkie odmówiły próbkobrania i inspekcji na miejscu przez przedstawicieli zakładu. W związku z powyższym, Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się w dniu dzisiejszym (6 luty 2013 r.) do władz Irlandii o możliwość pobrania takich kontrpróbek w obecności przedstawicieli obydwu zakładów, oraz przedstawicieli polskiej Inspekcji Weterynaryjnej.
Z całą stanowczością Główny Lekarz Weterynarii Polski pragnie poinformować, że nigdy informacja o prawdopodobnym zafałszowaniu mięsa wołowego, mięsem końskim nie została wygenerowana w systemie RASFF.
Dodatkowo, Główny Lekarz Weterynarii w dniu dzisiejszym (6 luty 2013 r.) zwrócił się ponownie z oficjalnym pismem do władz weterynaryjnych Irlandii o przekazanie kompletu dokumentów dotyczących zakwestionowanego towaru, poczynając od dokumentów handlowych: HDI, CMR, etc. do wyników badań próbek pobranych z konkretnej palety danej partii oraz dokumentacji fotograficznej etykiet nałożonej na konkretną paletę z towarem.
9514716
1