Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Gilowska: Polska nie może sobie pozwolić na schłodzenie gospodarki

5 stycznia 2016

Polska nie może ryzykować schłodzenia swojej gospodarki, ponieważ tempo ożywienia gospodarczego nie jest wystarczająco dynamiczne, powiedziała członkini Rady Polityki Pieniężnej, Zyta Gilowska.

W wywiadzie dla Reutera, który ukazał się w poniedziałek, Gilowska nie odniosła się bezpośrednio do stóp procentowych, które w ubiegłym tygodniu zostały podniesione przez liczącą 10 osób RPP o 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 3,75 procent.

"Polska gospodarka rozwija się w zbyt wolnym tempie, by ryzykować jakiekolwiek schłodzenie", powiedziała Gilowska.

Gilowska była jednym z czterech członków RPP, którzy w sierpniu ubiegłego roku głosowali za podniesieniem kosztów pieniądza aż o 50 punktów bazowych. W tym miesiącu w radzie znalazła się większość umożliwiająca podwyżkę o 25 punktów.

Ponieważ jednak Gilowska rzadko wypowiada się dla mediów, a zapis głosowań z posiedzeń RPP publikowany jest w kilka tygodni po każdym spotkaniu, jej poglądy na politykę monetarną są trudne do szczegółowego określenia.

W trzecim kwartale ubiegłego roku Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 4,2 procent, a analitycy oczekują, że w całym 2010 roku wzrost wyniósł 3,7 procent. W 2011 roku ma on przyspieszyć do 4,1 procent.

"Co więcej, trendy inflacyjne są rekompensowane przez rosnącą wydajność, wysokie bezrobocie i pewien potencjał aprecjacyjny złotego".

Inflacja, która w grudniu przyspieszyła do 3,1 procent, może jednak rosnąć jeszcze szybciej, powiedziała Gilowska. Dodała, że od początku drugiego półrocza 2011 roku tempo wzrostu cen powinno zacząć wyhamowywać.

"Presja inflacyjna może rosnąć z powodu czynników zewnętrznych, w tym wzrostu cen surowców, szczególnie ropy naftowej", powiedziała Gilowska.

Czynniki wewnętrzne, takie jak podwyżka podatku VAT, także mogą wytworzyć presję wzrostową na ceny, dodała.

Gilowska skrytykowała również planowane zmiany w systemie emerytalnym twierdząc, że nie pomoże to finansom publicznym, a de facto unieważni całą reformę systemu emerytalnego z 1999 roku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę