Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Gęsi na granicy opłacalności

8 kwietnia 2008
Rozpoczął się wylęg gęsi. Co ciekawe, większość polskiej produkcji bo aż 90% trafi na niemieckie stoły na Świętego Marcina. Wszystko więc będzie zależeć od kursu Euro. W Polsce gęsina nie jest popularna a szkoda bo to w tej chwili najbardziej tradycyjnie hodowany drób i jak mówi wielu specjalistów najbardziej wartościowy.

Ta wylęgarnia może wyprodukować dziesięć tysięcy gęsi tygodniowo. W tym roku za jedno pisklę hodowcy płacą ponad siedem złotych, czyli o ponad złotówkę więcej niż w ubiegłym roku. Na wzrost cen złożyło się kilka czynników.

Bogusław Kowal, wylęgarnia piskląt: związanych z ceną zbóż, pasz, z kosztem wyprodukowania jajka gęsiego, a także energia elektryczna oraz koszty utrzymania pracowników.

Wyższe o połowę ceny zbóż powstrzymują hodowców przed powiększaniem stad. W tym roku producenci będą sprzedawać swój towar po 7-8 złotych za kilogram .

Bogusław Kowal, wylęgarnia piskląt: opłaca się pod tym względem, że jednak ta cena podniosła się raz, no i jest zapotrzebowanie rynku niemieckiego na produkcję gęsi.

Prawie dziewięćdziesiąt procent gęsi z Polski trafia do Niemiec. Opłacalność produkcji zależy jednak od kursu walut. Wylęgarnie piskląt gęsich pracują więc tylko pod konkretne zamówienia. Sprzedają również kurczęta, aby zakłady nie przynosiły strat.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę