Dzięki funduszom strukturalnym polski PKB w 2005 r. był wyższy o blisko 8,3 mld zł - szacuje resort rozwoju regionalnego. "Szacuje się, że w bieżącym roku wpływ (funduszy strukturalnych UE - PAP) na PKB wyniesie około 2,8 pkt proc., stopa bezrobocia będzie natomiast niższa o blisko 1,5 pkt proc. w porównaniu z sytuacją, w której Polska nie mogłaby czerpać korzyści z unijnej polityki spójności" - czytamy w materiach ministerstwa podsumowujących wdrażanie programów unijnych w dwa lata po wejściu Polski do UE.
Jak informowała w ubiegłym tygodniu minister rozwoju Grażyna Gęsicka, badania nt. oddziaływania zasilania finansowego z funduszy unijnych potwierdzają jego wpływ na wzrost gospodarczy Polski. W wyniku realizacji inwestycji z funduszy strukturalnych, PKB w 2005 r. wzrósł o 0,86 proc.
Dane resortu pochodzą z przekazanej ministerstwu oceny prognozowanego wpływu na polską gospodarkę realizowanych i przewidzianych do realizacji inwestycji współfinansowanych z funduszy Unii w latach 2004-2013.
Ocena została przeprowadzona przy pomocy modelu ekonometrycznego przez zespół Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Przedstawione wartości procentowego wzrostu PKB wyliczono przy odniesieniu do scenariusza bazowego, w którym Polska nie realizowałaby żadnych inwestycji współfinansowanych z funduszy unijnych.
Prognozy pokazują także, że dzięki funduszom w 2004 r. stopa bezrobocia w Polsce zmniejszyła się o 0,01 pkt proc., a w 2005 r. spadła o prawie 0,5 pkt proc.
Jak wynika z materiałów ministerstwa, szacuje się, że liczba zatrudnionych w 2004 r. w wyniku wykorzystania funduszy UE wzrosła o ponad tysiąc osób, natomiast w 2005 r. tylko dzięki realizacji inwestycji współfinansowanych z funduszy strukturalnych zatrudnienie znalazło około 79 tys. osób.
Uwzględniając znaczne przyspieszenie w wydatkowaniu środków strukturalnych w kolejnych latach przewiduje się, że wpływ inwestycji współfinansowanych z funduszy europejskich będzie stopniowo rósł - podkreśla ministerstwo rozwoju.