Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Francuzi znakują swoje produkty mięsne

5 stycznia 2016
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, francuskie władze zadecydowały niedawno o wprowadzeniu oznaczeń na produktach mięsnych wskazujących na krajowe źródło pochodzenia surowca.
Działania te mają na celu zwiększenie zaufania konsumentów francuskich do jakości sprzedawanego mięsa. Jak podaje AgraEurope, etykieta "`mięso francuskie"' i specjalne logo będą stanowić wartość dodaną, której celem będzie zapewnienie konsumentów o kraju pochodzenia i o możliwości zidentyfikowania konkretnego przetwórcy i producenta żywca. Działania podjęte przez francuskie Ministerstwo Rolnictwa mają również propagować tzw. dobre praktyki dotyczące procesu produkcji żywca stosowane we Francji.
Można się spodziewać, że kroki poczynione w celu promowania mięsa pochodzenia francuskiego, mogą mieć negatywny wpływ na import z pozostałych krajów UE czy rynków pozaunijnych. Jedną z możliwych strategii utrzymania pozycji na rynku francuskim dla importerów, może być wyróżnienie się stosunkowo niską ceną, co miałoby z kolei negatywny wpływ na kształtowanie się marż.
Analizując sytuację z punku widzenia polskich producentów i eksporterów, Francja jest dla nich istotnym kierunkiem wywozu, szczególnie w przypadku mięsa wołowego i drobiowego. Na ten rynek w 2013 r. trafiło 15 tys. t mięsa wołowego, co stanowiło 5% łącznego wolumenu polskiego eksportu tego gatunku. Z kolei w wypadku drobiu, Francja w 2013 r. zaimportowała 35 tys. t, czyli 6% polskiego eksportu. Prezentuje to Francję jako liczącego się odbiorcę mięsa z Polski. Firmy nastawione na rozwijanie współpracy powinny zatem zdawać sobie sprawę z wyzwań związanych z wyróżnieniem swojej oferty na rynku francuskim.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę