Zdaniem CGB, francuskiego związku plantatorów buraków cukrowych, UE powinna utrzymać obecny system kwot produkcyjnych na cukier i cen minimalnych na buraki cukrowe przynajmniej do 2020 roku, ponieważ unijny sektor nie jest jeszcze ciągle wystarczająco konkurencyjny wobec dużych, światowych producentów jak Brazylia - informuje FAMMU/ FAPA
Zdaniem Francuzów, żaden unijny kraj zajmujący się produkcją cukru nie wytrzyma wolnorynkowej konkurencji z Brazylijczykami. CGB nie widzi też powodów, aby zmieniać obecny system, tym bardziej, że wg związku zmiana spowoduje większe straty niż zyski.
System kwot produkcyjnych w sektorze cukru obowiązuje do końca sezonu 2014/15 (październik/wrzesień). Cukier wytworzony w ramach kwot może zostać zużyty na cele spożywcze w całej Unii, można go także eksportować itd.
W przypadku cukru pozakwotowego (ilości przekraczającej poziom kwot produkcyjnych) należy takie nadwyżki wyeksportować poza granice celne UE, przenieść na poczet produkcji w kolejnym sezonie lub zużyć w sektorze przemysłowym (bioetanol, kosmetyki).
Największe kwoty produkcyjne na cukier przysługują Francji (3 mln ton), Niemcom (2,9 mln ton) i Polsce (1,4 mln ton). Stanowi to 55% wysokości kwot produkcyjnych w UE.