Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Formy pomocy publicznej stosowane przez ANR

23 listopada 2005
Zgodnie z postanowieniami Traktatu Akcesyjnego – Załącznik 4 Rozdział 4 „Rolnictwo” - stosowane dotychczas formy pomocy publicznej udzielane w rolnictwie, które zostały zgłoszone Komisji Europejskiej, uznane zostały za pomoc istniejącą i mogą być kontynuowane przez okres trzech lat od akcesji.

Agencja za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosiła Komisji Europejskiej następujące formy pomocy udzielanej w rolnictwie, przewidziane do kontynuacji:

  1. Dofinansowanie realizacji programów hodowlanych w Spółkach Agencji Nieruchomości Rolnych.
  2. Sprzedaż mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przy rozłożeniu na raty ceny sprzedaży z zastosowaniem preferencyjnego oprocentowania.
  3. Ulgi i zwolnienia w płatnościach z tytułu dzierżawy lub sprzedaży mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
  4. Poręczenia i gwarancje kredytowe udzielane przez Agencję Nieruchomości Rolnych w ramach prowadzonych działalności oraz na zabezpieczenie spłaty kredytów z przeznaczeniem na nabycie nieruchomości rolnej, która wejdzie w skład gospodarstwa rodzinnego.

Przez okres trzech lat niniejsza pomoc nie jest objęta regulacją ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 123, poz. 1291). Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 794/2004 z dnia 21 kwietnia 2004r. kraje członkowskie mają obowiązek sporządzać roczne sprawozdania z zakresu utrzymanych form pomocy stosowanych w okresie przejściowym. Agencja poprzez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazała Komisji w czerwcu br. roczne sprawozdanie o udzielonej pomocy istniejącej, która dotyczyła:

  1. Dofinansowania programów hodowlanych oraz działalności badawczo - rozwojowej w spółkach ANR w wysokości 126 422,43 tys. PLN,
  2. Sprzedaży mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu państwa przy rozłożeniu na raty ceny sprzedaży z zastosowaniem preferencyjnego oprocentowania - 56 813,53 tys. PLN,
  3. Ulg i zwolnień w płatnościach z tytułu dzierżawy lub sprzedaży mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w kwocie 50 525,72 tys. PLN.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę