Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Fiskus skontrolował parafie i podatników: darowizny kościelne są nadużywane

5 stycznia 2016
Umowy darowizny zawierali duchowni, którzy nie posiadali upoważnienia do reprezentowania kościelnej osoby prawnej.
W okresie od 2005 r. do I półrocza 2010 r. urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły ogółem 64 postępowania kontrolne, w których stwierdzono darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych z przeznaczeniem na cele charytatywno-opiekuńcze oraz kultu religijnego. W 18 przypadkach wykryto nieprawidłowości w przekazywaniu darowizn na rzecz kościelnych osób prawnych, podało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 17951).

Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą można odliczyć od dochodu w rocznym PIT bez żadnego limitu. Zainteresowanie takim odliczeniem jednak spada, na co miało wpływ zaostrzenie w 2006 roku przepisów dotyczących zarówno przekazywania (na rachunek bankowy), jak i dokumentowania wykorzystania darowizn przez kościelne osoby prawne (sprawozdaniem o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą przekazywanym darczyńcy w okresie 2 lat od otrzymania darowizny).

Przed zmianą przepisów parafie rutynowo wystawiały potwierdzenia przyjęcia fikcyjnych darowizn za odpłatnością (np. 10 proc. wynagrodzenia), o czym pisaliśmy w sierpniowym wydaniu „DGP” nr 168.

Jak poinformowało ministerstwo w odpowiedzi na interpelację, w związku z prowadzonymi czynnościami kontrolnymi nieprawidłowości w zakresie odliczeń podatkowych z tytułu darowizn na rzecz kościelnych osób prawnych ustalono w 18 postępowaniach. Dotyczyły one: zawierania umów darowizny z osobami duchownymi, które nie posiadały upoważnienia do reprezentowania kościelnej osoby prawnej, braku sprawozdań z przeznaczenia darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze, przekazywania kwot darowizn poza systemem bankowym oraz posługiwania się sfałszowanymi dokumentami. W tym ostatnim przypadku kopie postępowań kontrolnych w związku z prowadzonym śledztwem przesłano do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Z informacji przekazanych przez urzędy kontroli skarbowej wynika, że w przypadkach, gdy działania podatników nosiły cechy przestępstwa lub wykroczenia, finansowy organ dochodzenia wszczynał postępowanie z art. 56 kodeksu karnego skarbowego bądź zawiadamiał prokuraturę właściwą dla miejsca popełnienia przestępstwa.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę