Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Fefernuszki na liście produktów tradycyjnych

5 stycznia 2016
Lista Produktów Tradycyjnych z Warmii i Mazur powiększyła się o fefernuszki, czyli ciastka pieczone od ponad stu lat we wsi Łąkorz. Kolejny wniosek o wpisanie wyrobu na tę listę przygotowują producenci mazurskich miodów - podał Urząd Marszałkowski w Olsztynie.
Prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa Lista Produktów Tradycyjnych liczy obecnie 22 pozycje z Warmii, Mazur i Powiśla - poinformował w poniedziałek departament polityki jakości Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
Najnowszy na tej liście produkt rolno-spożywczy to fefernuszki, czyli płaskie ciastka przypominające w smaku pierniczki. Zostaną one zaprezentowane na początku kwietnia w Olsztynie na dorocznym Kiermaszu Produktów Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, zorganizowanym przez regionalny samorząd.
Wytwórca musiał udowodnić, że ciastka wypiekane w gminie Łąkorz w powiecie nowomiejskim mają tradycyjną recepturę oraz powstają zgodnie z dawną metodą produkcji. Głównym składnikiem pozostała mąka i syrop buraczany, wytwarzany od XIX wieku w miejscowych cukrowniach.
Umieszczenie wyrobu na Liście Produktów Tradycyjnych jest częścią promocji dziedzictwa kulinarnego regionu. Może pomóc wytwórcom zarejestrować go w przyszłości, jako produktu regionalnego w systemie europejskim.
Wytwórcy starający się o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych muszą złożyć wniosek w Urzędzie Marszałkowskim, który ocenia go pod względem formalno-merytorycznym. Urząd zwraca się o opinię do Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Potem dokumenty rozpatruje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które decyduje o umieszczeniu wyrobu na liście.
Większość produktów tradycyjnych z woj. warmińsko-mazurskiego stanowią wyroby wędliniarskie, są także produkty mleczne, cukiernicze i piekarnicze. Kolejny wniosek o wpisanie wyrobu na tę listę - jak zapowiedział Urząd Marszałkowski w Olsztynie - przygotowują producenci mazurskich miodów.
Tworzenie systemu ochrony i promocji produktów regionalnych i tradycyjnych ma zwiększyć dochody producentów rolnych i stworzyć na wsi pozarolnicze źródła utrzymania.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę