FAMMU/FAPA podała, że według FAO w kwietniu tego roku odnotowano, po raz pierwszy od trzech miesięcy, niewielki spadek cen żywności - o blisko 1,5 proc. Wszystko wskazuje jednak na to, że ceny ustaliły się na relatywnie wysokim poziomie.
Kalkulowany przez FAO wskaźnik cen koszyka produktów żywnościowych obniżył się do 214 punktów, tj. o 1,4 proc. w stosunku do marca br. Jest to co prawda poziom cen znacząco już niższy w porównaniu do 235 punktów z kwietnia ubiegłego roku nadal jednak powyżej poziomów indeksu sprzed 2008 r., który to zapoczątkował gwałtowne wzrosty cen żywności na świecie.
W przypadku zbóż przewidywany jest wzrost ich produkcji na świecie do 2371 mln ton, co oznacza pobicie kolejnego rekordu. Na stosunkowo niewielki wzrost zbiorów zbóż ogółem wpłynie przede wszystkim zwiększona produkcja zbóż paszowych. Będzie ona na tyle znacząca, że z nadwyżką pokryje przewidywany spadek zbiorów pszenicy - o ok. 3 proc. (rok do roku), który wystąpi przede wszystkim w takich krajach jak: Ukraina, Kazachstan, Chiny, Maroko czy Unia Europejska.