Liczba fałszywych banknotów euro wycofanych z obiegu wzrosła w drugiej połowie ubiegłego roku o 11, 4 proc. do 353 tys. sztuk - podał w poniedziałek Europejski Bank Centralny.
To najwyższa liczba wykrytych fałszywek od drugiej połowy 2010 r., gdy z obiegu zostało wycofanych 364 tys. sztuk. - Na tle przeszło 15 mld autentycznych banknotów będących w obiegu, to bardzo niewielka ilość - uspokaja jednak EBC.
Ponad trzy czwarte wszystkich falsyfikatów stanowią banknoty 20 i 50 euro. W drugim półroczu 2013 r. wzrosła liczba podrobionych banknotów 10 euro, lecz na ten nominał przypada jedynie 6,3 proc. wszystkich falsyfikatów. Większość fałszywych banknotów (98 proc.) wykryto w krajach strefy euro. Jedynie ok. 1,5 proc. znaleziono w państwach członkowskich UE spoza tej strefy, a 0,5 proc. w innych krajach.
Europejski Bank Centralny zaprezentował w poniedziałek nowy banknot 10 euro z serii "Europa". Nowe banknoty mają lepsze zabezpieczenia i większą wytrzymałość, co zdaniem EBC ma gwarantować optymalną ochronę przed fałszowaniem.
To już drugi nominał z tej serii po nowej pięcioeurówce, która weszła do obiegu 2 maja 2013 r. Pozostałe nominały będą wprowadzane sukcesywnie w następnych latach.
Nowe zabezpieczenia na banknotach z serii "Europa" wyczuwalne są dotykiem. Gdy bierzemy w palce nowy banknot, na przedniej stronie, na obu brzegach czujemy pod opuszkami narysowane skośnie od brzegu wypukłe kreski. Cyfry nominału są także wypukłe. Podobnie jak na "starym" banknocie 10 euro wypukłym drukiem odbity został główny motyw banknotu - portal romańskiej katedry.